Hea nipp

Kuidas pimedal ajal ohutult ja õigesti tee ääres peatuda?

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Pimedal ajal sõites võib suurt segadust tekitada vastassuunas peatunud auto, mille juht ei tea, kuidas õigesti enda auto tulesid reguleerida.

Põlevate lähituledega vastassuunavööndis tee äärde peatunud auto võib tunduda kui vastu sõitev auto. Eriti suurt segadust tekitab olukord, kus põlevate lähituledega peatunud autost sõidab mööda teine auto – see võib tekitada vastutulijale tunde, et vastu sõidavad kaks autot.

Samuti ei ole tee ääres peatunud põlevate lähituledega auto ümber askeldavat inimest praktiliselt üldse näha. Seetõttu ongi pimedal ajal valgustamata tee ääres peatudes kõige olulisemaks sammuks ääre- ja numbritulede sisse lülitamine. Kui tegu on asulavälise teega, tuleb sisse lülitada ka ohutuled. Ohutuled peavad põlema ka siis, kui sõidukil ei põle kasvõi üks ääretuli.

Tegelikult on pimedal ajal või halva nähtavuse korral asulavälisel teel põlevate lähi-, kaug- või udutuledega peatumine isegi keelatud.

Liiklusseaduse § 40. Tulede kasutamise üldnõuded:

(5) Halva nähtavuse korral või pimeda ajal valgustamata asulavälisel teel peatatud või pargitud sõidukil ei tohi põleda lähi-, kaug- ega udutuled. Asulateel peatatud sõidukil ei tohi põleda kaug- ega udutuled, välja arvatud juhul, kui udutulesid kasutatakse lähitulede asemel. Asulateel pargitud sõidukil ei tohi põleda lähi-, kaug- ega udutuled. Asulatee vasakul teepoolel peatatud sõidukil ei tohi põleda ka lähituled.

Autost väljudes tuleb kindlasti selga panna helkurvest, mida peaks hoidma kabiinis, mitte pagasiruumis. See võimaldab vesti sõidukist väljumata selga panna, et tekiks olukorda, kus juhti ei pruugi helkurvesti otsimise ajal auto kõrval näha olla.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.