Kuidas pukseerida autot nii, et kõik oleks ohutu ja turvaline?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Scanpix/Mel Evans.

Rubriiki toetab

Paljud autojuhid teavad teoorias, kuidas autot pukseerida, kuid ei pruugi olla sellega reaalsetes tingimustes kokku puutunud.

Auto pukseerimine on kordades ohtlikum kui niisama autoga sõitmine, kuna rolli mängib mitte ainult vedava autojuhi oskus, vaid ka puksiiritava sõiduki roolis istuv juht.

Enne pukseerimist tuleks teha kindlaks, et mõlemad juhid saavad kogu protsessist ühte moodi aru ja võimaluse korral teha sõidu ajaks telefonikõne, et teineteist näiteks köie katkemisest või muudest ootamatutest teavitada.

Kas ma üldse tohin oma autot pukseerida?

Manuaalkastiga sõidukite omanikel on üsna lihtne, kuna käigukast ei sea pukseerimisele mingeid piiranguid ning üldjoontes on iga sõidukiga asi ühesugune.

Automaatkastiga auto omanikud võiksid alustuseks läbi lugeda Autogeeniuse loo automaatkastide pukseerimisest ja veenduda, et nende autot tõesti võib köie või jäiga puksiiriga vedada.

Mida ütleb seadus?

Liiklusseadus sätestab pukseerimisele omad nõuded, mida tuleb alati järgida. Pukseerimist käsitlevad liiklusseaduse paragrahvid 62 ja 63.

Kõige olulisem on tõenäoliselt nõue, et pukseerimisel ei tohi sõidukite kiirus ületada 50 km/h. Samuti on eraldi nõuded kehtestatud pukseerimisköiele (pikkus 5-8 meetrit, keskosa märgistatud) ja pukseeritavatele sõidukitele.

Enne pukseerimist peaks pukseeriva auto juht teadma või selgitama välja, kui palju tema sõidukiga üldse pukseerida võib ja kui palju kaalub pukseeritav auto. Tavaliste sõiduautode puhul jäävad massid üldiselt lubatu piiridesse.

Pukseerimine

Pukseerimisköis või jäik ühenduslüli tuleb kinnitada selleks ettenähtud kohta. Soovitatav on autot pukseerida kõrvalteel või vähemalt vältida tiheda liiklusega aegu ja alasid.

Kõige olulisem on aga pukseeritaval autol hoida alati võtit süütelukus, sest vastasel juhul rool lihtsalt lukustub ja kaob juhitavus. Pukseeritava auto juht peab arvestama, et kui pukseerimise ajal on auto mootor välja lülitatud, on pidurdamine ja auto juhtimine tunduvalt raskem. 

Köiega pukseerimise puhul on esimese kõige olulisema punktiga sama oluline hoida köit pidevalt pingul ja vältida köie lõdvaks muutumist. Mäest alla veeredes tähendab see, et pukseeritava auto juht peab tõenäoliselt juba ennatlikult pidurdama.

Sama kehtib mistahes pöörete ja ristmike puhul – köit tuleb pingul hoida, vajadusel kasvõi käsipiduriga. Oluline faktor on ka ilmastik. Pukseerides autot, mis ei käivitu, tuleb näiteks vihma korral siiski teha kindlaks, et kojamehed ja ohutuled saaksid töötada.

Pukseerija peaks enne sõitu tegema kindlaks marsruudi ja selle, et tagumine juht suudab köit pingul hoida. Samuti tasuks leppida kokku suhtlusviis või märguanded, juhuks kui midagi peaks viltu minema.

Kõige lihtsam on kutsuda puksiir

Paljude kindlustuspakkujate lepingutingimustes on juba tasuta puksiirabi olemas. Alati tasub enne köie välja otsimist teha kindlaks, et äkki on võimalik auto professionaalse teenusepakkuja poolt ilma tasuta ja ohutumalt sihtkohta toimetada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.