Hea nipp

Kumb on säästlikum, kas vabakäiguga veeremine või mootoriga pidurdamine?

Rubriiki toetab

Autotootjad jahivamad aina väiksemaid kütusekulusid üha väiksemate ja tehniliselt keerukate mootoritega ja kõik selleks, et hoida kütusekulu miinimumi piiril. Autojuhina saame samuti ka sõidustiiliga mõjutada kütuse tarbimist liigeldes võimalikult sujuvalt, vältides liigseid seismajäämisi ja peatusi.

Üks levinud lahendustest kütust säästa on mootoriga pidurdamine, kuna tänapäeva mootorid ei kuluta sellisel juhul kütust. Kas pikema languse puhul oleks ökonoomsem lasta autol veereda vabakäigul, selle asemel, et käik sisse jätta?

Engineering Explained YouTube’i kanal seletab põgusalt asja lahti ja tuleb välja, et kõik oleneb olukorrast.

Juhul, kui teelõik, kus gaasi pole vaja lisada, on üks pidev langus, on mootoriga pidurdamine üldiselt ökonoomsem. Kuna vabakäigul tarbib mootor siiski enda käimas hoidmiseks kütust, oleks käigu sees hoidmine säästlikum valik.

Juhul, kui satub ette sõidutee, kus on pikemaid langusi ja vahepeal ka lühemaid tõuse, võib vabakäiguga kulgemine kulutada vähem kütust. Mootoriga pidurdades ei tõuse sõidukiirus nii palju, kui vabakäiguga, mis tõttu võib väiksema tõusuni jõudes olla vajalik gaasi lisamine. Kui lasta autol aga vabakäigul kulgeda, võib allamäge sõites auto kiirus kasvada küllalt, et tulevase tõusu ületamine ei vaja lisaks veel kiirendamist.

Tähtis on muidugi ennekõike märkida, et alati tuleb teadlik olla ka piirkiirusest ning et vabakäigul pole auto üle täieliku kontrolli. Kui rääkida aga puhtalt kütusekulu vaatevinklist, on nii mootoriga pidudamine kui ka vabakäigu kasutamine kindlates stsenaariumites kõige ökonoomsemad valikud.

Kindlasti ei tohi mootorit üldse seisma jätta, sest siis kaob roolivõimendi ning halvimal juhul võib lukku minna ka rool!

Vaata ka Engineering Explained YouTube’i kanali videot siit:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.