Kümme nippi, mida tõsine ökosõitja teadma peaks

Foto: Scanpix/Valgamaalane.

Rubriiki toetab

Kütusehindade tõusuga on säästliku sõidu põhimõtted saanud üha enamate inimeste jaoks mitte ainult soovituslikuks, vaid lausa hädavajalikuks. Selleks, et paaki tangitud kütuseliitritest võimalikult palju kilomeetreid välja pigistada ei piisa enam ainult põgusalt ökosõidu põhimõtetega tutvumisest.

Inglise keeles on äärmuslikult säästliku sõidustiili nimi hypermiling ning katsume selgitada, mida see täpsemalt endast kujutab. Kindlasti ei tähenda soovitused, et igaüks peaks sedasi sõitma, kuid ehk leiab nii mõnigi lugeja siit midagi enda jaoks uut.

Lase gaasipedaal õigeaegselt lahti

Kui olukord ja liiklus vähegi võimaldab, võiks lasta autol enne foori või järgmist pööret lihtsalt veereda, võttes jala gaasipedaalilt (või katkestades püsikiirusehoidja) piisavalt vara, et auto sihtkohani vabalt kulgeda saaks. Mõned autojuhid võtavad veeremise ajaks ka käigu välja, kuid tegelikkuses ei pruugi see kütust rohkem säästa.

Hoolda autot korraliselt

Tihti võib auto rohkem kütust kulutada mitte juhi sõidustiili, vaid mõne tehnilise rikke või isegi vale rõhuga rehvide pärast. Kui leiad, et teed enda meelest kõik õigesti ehk sõidad võimalikult ökonoomselt, ent keskmine kütusekulu ikka ei lange, võib probleem peituda just auto seisukorras.

Õige rõhuga rehvid on muidugi põhiline, kuid ka rataste vale joondus ja teised tehnilised rikked võivad kütusekulu isegi rohkem mõjutada kui vale sõidustiil.

Planeeri oma sõite

Veel parem, kui sõit jääb üldse tegemata. Ökosõitja peaks enne iga oma sõitu mõtlema kahele asjale: kas selle käigu saaks teha kuidagi soodsamalt, näiteks jala või jalgrattaga (või ühistranspordiga); kas autosõiduks valitud marsruut on võimalikult efektiivne.

Ka aastaid samas linnas sõitnud autojuhid võivad ühel hetkel avastada, et mõttes kõige efektiivsemaks kujunenud marsruut ei ole tegelikult optimaalne. Selleks tasuks oma levinumad teekonnad vahetevahel mõne kaardirakenduse abil üle vaadata.

Vähenda kaalu

Autos, mõistagi. Erinevate allikate järgi kaalu ja kütusekulu suhe varieerub, aga reeglina võib auto kütusekulu suureneda lisa 100 kilogrammiga kuni 10%. Seega tasuks auto pagasiruum ja salong üle vaadata ning veenduda, et sõites ei ole kaasas ühtegi ebavajalikku asja. Varuratast mõistagi minema viskama hakata ei tohiks.

Lülita seistes mootor välja

Tänapäeva autod ei kuluta autot käivitades kuigi palju kütust. Seepärast on Start-Stop süsteemid olemas pea kõikides uutes autodes ning üldiselt tasub lähtuda sellest, et kui auto seisab üle 10 sekundi, kulutab töötav mootor juba rohkem kütust kui mootori taaskäivitamine. Põhjalikuma ja teaduslikuma selgituse leiab siit.

Kasuta võimalikult vähe pidureid

Nagu esimeses punktis mainitud sai, on pidurdamine ökosõitja jaoks kõige halvem manööver üldse. Igapäevases liikluses mängivad tõsised hypermiling‘u entusiastid pidevalt mängu “kui kaua ma pidurdamata hakkama saan”.

Kindlasti ei tohiks sellest põhimõttest hasarti sattuda ja ennast või teisi liiklejaid ohtlikkusse olukorda seada, kuid ummikus seistes pidevalt meetri võrra edasi nihkumine ja seisma jäämine on kütusekulu koha pealt üks kõige hullemaid stsenaariume üldse.

Ära ületa piirkiirust

Suurem kiirus tähendab üldjuhul suuremat kütusekulu, kuid mitte alati. Piirkiirusega sõitmine on seadusega niikuinii kohustuslik ja enamike autode puhul tähendab üle 90 km/h sõitmine ka suuremat kütusekulu. Huvi ja võimaluse korral saab aga sõidukites, mis hetkelist kütusekulu kuvavad, testida kütusekulu erinevatel kiirustel. Seda tuleks mõistagi teha kõrvalisel teel, et ökosõidu eksperimenteerija teistele liiklejatele jalgu ei jääks.

Pargi õigesti

Kõige rohkem kütust kulub enamasti madalatel kiirustel nagu näiteks ummikutes või manööverdades. Parkides tasuks silmas pidada seda, et parkimiskohalt välja sõitmine ja sinna parkimine oleks võimalikult sujuv ja toimuks võimalikult väheste manöövritega. Enamjaolt tähendab see, et otstarbekas on parkimiskohale tagurdada ja sealt hiljem otse välja sõita.

Kasuta konditsioneeri õigesti

Suvekuudel ei tasuks ökosõitjal konditsioneeri liialt kiinduda, kuna selle kasutamine on lisakütusekulu. Enne autosse istumist saab salongi jahutada uksi ja aknaid avades, et konditsioneer ei peaks ülesköetud kabiini jahutama hakkama.

Samuti soovitatakse juba maha jahutatud salongis lülitada konditsioneer siseringluse peale, et süsteem ei peaks pidevalt väljast sooja õhku sisse võtma ja seda uuesti maha jahutama.

Mõtle tuuletakistusele

Avatud akendega sõitmine suurendab sarnaselt konditsioneerile kütusekulu. Täpselt kui palju ja kumb on ikkagi mõistlikum, on juba keerulisem küsimus. Ökosõitja peaks mõtlema ka auto aerodünaamilistele omadustele. Katusereelingud ja lisapaar kaugtulesid suurendavad tõenäoliselt tuuletakistuse tõttu auto kütusekulu, katuseboksist rääkimata.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.