Hea nipp

Lugeja küsib: miks on automaatkasti käikude asetus nii ebaloogiline?

Variaatorkast on levinud. Selle kasutusomadused ei küündi tavaautomaatkasti tasemele. Foto: Pille Russi
Foto: Pille Russi

Rubriiki toetab

Lugeja tõi välja huvitava loogikavea. Miks on enamikel autodel automaatkasti valitsal tagumise käigu lülitamiseks vaja kangi ettepoole lükata ja sõitma hakkamiseks tahapoole tõmmata? Ehk, et R asub eespool kui D. Loogika ütleks ju justkui vastupidist?

Ilmselt on üheks põhjuseks automaatkastilembese Ameerika standard, mis ütleb, et automaatkasti režiimide lülitusjärjekord peab olema ülevalt alla, vasakult paremale või päripäeva (kui valits asub näiteks roolirattal või on pöördnupuga) vaadates järjekorras P-R-N-D-L.

Parkimisasend peab olema valikurea otsas ja tagurpidikäigu R kõrval. Selline järjekord aitab ameeriklaste hinnangul hoiduda kõige paremini käiguvahetuse vigadest. Kunagi oli kasutuses ka P-N-D-L-R, aga see tõi kaasa eksimusi ja õnnetusi, kui mõned juhid mootoriga pidurdada soovides lülitasid sisse tagurpidikäigu.

Tänapäevaste elektrooniliste kangide puhul on nagunii kõik teisiti, kuna kang ei liigu enam oma pesas edasi tagasi ning P režiimi minekuks tuleb üldse vaid nuppu vajutada. Kindlasti leidub ka muid erandeid, aga ülaltoodu on üks võimalik seletus sellele ebaloogilisusele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.