Hea nipp

Lugeja küsib: miks on moodsad autod nii rasked?

Foto: SEAT.

Rubriiki toetab

Miks on praegused autod nii rasked? Luksusdžiibid kaaluvad lausa 2,5 tonni ja isegi väikekeskklassi auto võib kaaluda 1,5 tonni, samas kui paarikümne aasta eest olid viimased mitusada kilo kergemad. See nullib ära ju igasugused „rohelised“ eesmärgid, sest raske auto liigutamine nõuab rohkem energiat ja seega ka kütust.

Ühest vastust pole, sest põhjuseid on mitu, aga üks ühele ei saa 1990. aastate autot ja selle praegust järeltulijat võrrelda kas või seepärast, et autod on kasvanud suuremaks.

Kui kunagise Opel Astra pikkus ületas vaid paari sentimeetriga nelja meetrit, siis nüüd on see kasvanud 4,37 meetrile. Teine põhjus on panustamine turvalisusesse ja mugavusse: rohkem metalli, rohkem polsterdust, rohkem igasuguseid elektroonikavidinaid, kõik see lisab kilosid.

Uue Škoda Octavia kerematerjalide osakaal

Samas on asi vähemalt massi mõttes viimastel aastatel ka pisut paremaks läinud, sest aina lisanduvad kilod on pannud autotootjad otsima uusi konstruktsioonilahendusi ja kasutusele võtma kergemaid materjale. Kilosid vähendavad ka moodsad mikromootorid – nii on mõnigi autotootja oma uut mudelit tutvustades kiitnud, et see on eelmisest hoopis kergem. Alati ei saa neid väiteid siiski päris puhta kullana võtta, sest kui baasmudel ongi kergem, siis teised kipuvad teinekord ikka olema sama rasked või veelgi raskemad.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.