Hea nipp

Mida ütleb mootori seisukorra kohta summutist väljuva suitsu värvus?

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Autole ostueelset kontrolli tehes on mootori seisukorra kinnitamisel üheks väärt meetodiks väljalaskesuitsu värvuse hindamine. Ideaalolukorras peaks torustikust väljuvad heitgaasid olema värvitud, ent vanemate autode puhul saab esineda näiteks musta, valget või sinist suitsu.

Mootorit käivitades ei tee väike tossupahvakas otseselt midagi, aga kui mootor on juba töösoojana mõnda aega käinud ning värviline suitsujuga ei näi lõppevat, võib see probleemidest märku anda.

Sinaka värvusega suits tähendab reeglina seda, et mootor põletab koos kütusega ka õli. Tavaliselt satub õli silindritesse tänu katkisele plokikaanetihendile või kulunud kolvirõngastele. Sinine suits võib viidata ka turbo kehvale seisukorrale.

Plokikaanetihendiga seotud probleemidele vihjab ka valge suits. Talviti on valge suits tavaline nähtus, sest külmade temperatuuridega hakkab väljalaskesüsteemi kogunenud vesi aurustuma.

Kui suitsu toon mõne aja jooksul ära ei kao, siis on ühe süüdlasena alust vaadata vigaste silindripeade poole. Tavaliselt satub silindrisse siis jahutusvedelik.

Musta suitsuga võib koheselt seostada muidugi diiselmootoriga autosid, eriti kui neid on mingil moel modifitseeritud. Kui seda juhtub tavalise auto puhul liialt tihti, võib tegu olla vahetamist vajavate pihustitega. Bensiinimootoriga auto korral võib see näidata, et kütusesegu on liialt rikas.

Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.