Miks ei tohiks suvel lamellrehviga sõita?

Rubriiki toetab

Kohe algab suverehvihooaeg. Peale rändlindude tulevad tagasi ka arutelud, kas lamellrehvidega jätkata või sõita need, mida järgmisel talvel niikuinii enam kasutada ei saa, suvel lõpuni.

Rehvid on suur väljaminek ja põhjuseid, miks ei saa osta uusi suverehve, on erinevaid. Ökoloogilises mõttes oleks kahtlemata mõistlik iga asja ressurss maksimaalselt ära kasutada.

Samas on ülioluline teada, mida tähendab ohutusele soojal ajal sõitmine lamellrehvidega, eriti sellistega, mis on oma elukaare lõpus.

Kuus meetrit pikem pidurdusmaa

Rehviring.ee juhatuse liikme Erkki Jõgi sõnul taandub kõik sellele, et mida kuumem ilm, seda kehvemaks muutub pehmest kummisegust valmistatud rehvide haardumine ning see muudab autosõidu ohtlikuks ja ettearvamatuks.

Rehvitestidega on tõestatud, et kui talverehvidega sõitev auto pidurdab märjal teel kiiruselt 80 km/h (õhutemperatuur 11–26 °C), pikeneb pidurdusmaa täielikult pidama saamiseks suverehvidega võrreldes 4 meetrit, kiiruselt 100 km/h on pidurdusmaa juba kuni 6 m pikem.

Test kuival teekattel, pidurdades linnakiirusel 50 km/h on pidurdusmaa suverehvidega võrreldes 1,5 m pikem.

Kulunud suverehv on parem kui tuliuus lamell

8 soojakraadi juures hakkab talverehvide pehme koostis tunduvalt kiiremini kuluma, väheneb manöövrite täpsus ning suureneb kütusekulu, mis tuleneb suuremast veeretakistusest.

Tehnikamaailm viis 2017. aasta mais läbi ka testi, kus võrreldi suvistes tingimustes uue, natuke kasutatud ja lubatud kulumise piiril oleva suverehvi omadusi lamellrehvidega. Tulemused võtab kõige paremini kokku see: lubatud piirini kulunud suverehv pidurdas märjal pinnal paremini kui uus lamell.

Aga kui rahaga on tõesti kitsas käes?

Kasutatud rehvide puhul on oluline see, kuidas on neid varem hoiustatud ja kasutatud. Kui ei tea, siis väldi.

Üheks suurimaks probleemiks on see, et pealtnäha väga korraliku mustriga kasutatud rehvide karkass võib olla vigane. Probleem selgub alles rehvide paigaldusel. Samuti tuleb jälgida rehvi vanust. Kuidas ja miks, vaata SIIT.

Iga päev tekib juurde uusi, tundmatute nimedega rehvitootjaid. Erkki Jõgi soovitus oleks usaldada neid rehvimarke, mis on turul olnud aastaid ja on oma kvaliteeti tõestanud.

Palju on turul ka Euroopa rehvitootjate soodsa hinnaklassiga rehve, mis ei maksa Aasia päritoluga rehvidest palju rohkem, kuid mille kvaliteet on kindlasti palju parem.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.