Hea nipp

Miks ei tohiks suvel lamellrehviga sõita?

Rubriiki toetab

Kohe algab suverehvi hooaeg. Lisaks rändlindudele, tulevad tagasi ka arutelud, kas lamellrehvidega jätkata või need, mis järgmiseks talveks enam piisavad ei ole, suvel lõpuni sõita.

Rehvid on kallis väljaminek ja põhjuseid, miks uusi suverehve ei saa osta, on inimestel erinevaid. Samuti ökoloogilises mõttes oleks mõistlik iga asja ressurss maksimaalselt ära kasutada.

Samas on ülioluline teada, mis tähendab lamellrehvidega, eriti juba oma elukaare lõpus olevatega, soojal ajal sõitmine ohutusele.

Kuus meetrit pikem pidurdusmaa

Rehviring.ee juhatuse liikme Erkki Jõgi sõnul taandub kõik sellele, et mida kuumem ilm, seda kehvemaks muutub pehmest kummisegust valmistatud rehvide haardumine ning see muudab autosõidu ohtlikuks ja ettearvamatuks.

Rehvitestidega on tõestatud, et kui talverehvidega sõitev auto pidurdab märjal teel kiiruselt 80 km/h (õhutemperatuur 11 -26°C), pikeneb pidurdusmaa täielikult pidama saamiseks suverehvidega võrreldes 4 meetrit, 100 km/h on pidurdusmaa juba kuni 6 m pikem.

Test kuival teekattel, pidurdades linnakiirusel 50 km/h on pidurdusmaa suverehvidega võrreldes 1,5 m pikem.

Kulunud suverehv on parem kui tuliuus lamell

8 soojakraadi juures hakkab talverehvide pehme koostis tunduvalt kiiremini kuluma, väheneb manöövrite täpsus ning suureneb kütusekulu, mis tuleneb suuremast veeretakistusest.

Tehnikamaailm viis 2017. aasta maikuu numbris läbi ka testi, kus võrreldi suvistes tingimustes uue, natuke kasutatud ja lubatud kulumise piiril oleva suverehvi omadusi lamellrehvidega. Tulemused võtab kõige paremini kokku see: lubatud piirini kulunud suverehv pidurdas märjal pinnal paremini kui uus lamell.

Aga kui rahaga on tõesti kitsas käes?

Kasutatud rehvide puhul on oluline see, kuidas on neid varem hoiustatud ja kasutatud. Kui ei tea, siis väldi.

Üheks suurimaks probleemiks on see, et pealtnäha väga korraliku mustriga kasutatud rehvide karkass võib olla vigane. Probleem selgub alles rehvide paigaldusel. Samuti tuleb jälgida rehvi vanust. Kuidas ja miks, vaata SIIT.

Uutest rehvidest tuleb igapäevaselt juurde uusi tundmatute nimedega tootjaid. Erkki Jõgi soovitus oleks usaldada neid rehvimarke, mis juba aastaid turul ja kes on oma kvaliteeti juba tõestanud.

Palju on ka turul Euroopa rehvitootjate soodsa hinnaklassiga rehvid, mis ei maksa Aasia päritoluga rehvidest palju rohkem kuid kvaliteedilt on kindlasti palju paremad.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.