Hea nipp

Millal on õige aeg vahetada mootori jahutusvedelikku?

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Kui sageli tuleks vahetada mootori jahutusvedelikku? Osa autotootjaid soovitavad vahetada iga 50 000 kilomeetri tagant, teistel aga pole seda isegi hooldusgraafikus kirjas. 

Hyundai sõnul tuleks nende mootorite jahutusvedelikku vahetada 100 000 kilomeetri läbimisel ning peale seda iga 50 000 kilomeetri tagant. Mercedes-Benzi mõnel mudelil on see intervall aga 190 000 kilomeetrit või 12 aasta möödudes.

Millal on siis ikkagi õige aeg jahutusvedeliku vahetamiseks või kas seda üldse peab tegema?

Ära jälgi ainult kilomeetreid ja aastaid

Ka autoesindused, mis müüvad väidetavalt “eluaegse” jahutusvedelikuga sõitvaid autosi, ütlevad, et seda peaks vahetama tihedamini kui hooldusgraafik soovitab, mis jääb vahemikku 50 000-80 000 kilomeetrit.

Paljud autotootjad soovitavad vahetada jahutusvedelikku sagedamini autodel, mis pukseerivad teisi sõidukeid või veavad raskemaid veoseid. Nende sõidukite mootorid saavad rohkem koorumust, mistõttu peaks neile tihedamalt tähelepanu pöörama.

Jahutusvedelik võib muutuda pika aja vältel happelisemaks ning kaotada sedasi oma roostet takistavad omadused. Tulemuseks on korrosioon.

Korrosiooni teke võib kahjustada sõiduki radiaatorit, veepumpa, termostaati, voolikuid ja muid jahutussüsteemi osi ning see võib lõppeda mootori ülekuumenemisega. 

Kõige kindlam viis on lasta auto jahutusvedelikku regulaarselt kontrollida töökojas või esinduses iga 50 000-80 000 kilomeetri tagant. Jahutussüsteemi saab ise kontrollida testribade abil, mis mõõdavad happesust, ning aeromeetriga, mis mõõdab külmumis- ja keemiskaitset.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.