Mis on roheline kaart ja millal seda vaja läheb?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Paljud, kes autoga välismaale reisivad, ei mõtle selle peale, et lisaks tavapärastele dokumentidele nagu isikut tõendav dokument, sõiduki tehniline pass ja liikluskindlustuse poliis, võiks veel kaasa võtta ka rohelise kaardi. Mis see on ja miks sellepärast muretseme peaks?

Mis on roheline kaart?

Roheline kaart on rahvusvaheline liikluskindlustusertifikaat, mis tõendab kehtiva liikluskindlustuse olemasolu. Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriikides ja Šveitsis piisab tegelikult ka tavapoliisist, kuid kohustuslik on see kaasa võtta reisides Albaaniasse, Andorrasse, Aserbaidžaani, Bosnia ja Hertsegoviinasse, Horvaatiasse, Iisraeli, Iraani, Makedooniasse, Marokosse, Moldaaviasse, Montenegrosse, Serbiasse, Tuneesiasse, Türki, Ukrainasse, Valgevenesse või Venemaale.

Mis puhkudel on see vajalik?

“Roheline kaart on eelkõige vajalik, kui oled sõidukiga välisriiki minemas. Sarnaselt tavapärasele liikluskindlustusele hüvitatakse rohelise kaardi alusel kahjud kannatanule välisriigis,” selgitas Iizi Kindlustusmaakleri turundusassistent Kadri Andresson.

“Ilma rohelise kaardita on asjaajamine keerulisem ja segasem. Rahvusvahelise rohelise kaardi olemasolu vähendab välisriikides ametivõimudega tekkida võivaid arusaamatusi juhi kindlustuskaitse osas,” lisas ta.

Samuti toonitas Iizi spetsialist, et liikluskindlustuse kahjujuhtumile ja sellest tulenevale kahjunõudele rakendatakse õnnetuse toimumiskoha riigi õigust. Kahju hüvitatakse kahjujuhtumi toimumiskoha riigi seadustes sätestatud ulatuses ja korras. Kindlustuskaitse sisu ja ulatus on erinevates riikides erinev.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.