Hea nipp

Mis vahe on garantiil ja kaheaastasel pretensioonide esitamise ajal?

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Kui inimene ostab kasutatud auto, siis saab selle seisukorra kohta müüjale pretensioone esitada kahe aasta jooksul. Kas see on siis põhimõtteliselt garantii?

Tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve amet selgitab nende kahe asja erinevust. Garantii ei ole võlaõigusseaduse järgi tarbijale antud pretensioonide esitamise õigus vaid müüja vabatahtlik lubadus müüdud asi garantiis ettenähtud tingimustel tasuta või tasu eest parandada, välja vahetada või tagada muul viisil asja vastavus ettenähtud tingimustele.

Pretensioonide esitamise õiguse korral on esimese kuue kuu jooksul ilmnenud lepingutingimustele mittevastavuse tõendamise kohustus müüjal, kuna eeldatakse, et puudus oli olemas asja üleandmise ajal, ja seda juhul, kui selline eeldus ei ole vastuolus asja või puuduse olemusega.

Ülejäänud pooleteise aasta jooksul lasub tõendamiskoormus, et tegemist on asja puudusega või seda tinginud põhjusega, mis esines juba üleandmisel) tarbijal.

Ehk siis lihtsustatult võib öelda, et garantiikohustuse on müüja endale ise vabatahtlikult võtnud ja peab järgima tingimustes ettenähtut, aga pretensioonide esitamise õigus tuleneb seadusest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.