Hea nipp

Mõistlikud põhjused, miks rehvid juba oktoobris ära vahetada

Foto: Scanpix/Virumaa Teataja/Meelis Meilbaum.

Rubriiki toetab

Paljud Eesti elanikud on tänavu juba näinud lund oma õuel ning saanud tunda varahommikuse autoklaaside kraapimise rõõme. Kuigi on alles oktoobrikuu ning võimalik suverehvide hooaeg lõppeb alles detsembri algusega, oleks Goodyeari spetsialistide sõnul mõistlik rehvivahetust mitte viimasele hetkele jätta.

„Seitsme-kraadi-reegel“

7 kraadi on ülemaailmselt tunnustatud kriitiline temperatuurimäär, mis on ühtlasi ka rehvivahetushooaja konstant ning sellega nõustuvad pea kõik rehvispetsialistid. Kui õhutemperatuur on kõrgem kui seitse kraadi, nakkuvad teekattega paremini suverehvid, kui madalam – talverehvid.

„7 kraadi reeglist on tänaseks juba kuulnud paljud autojuhid, kuid kõigil ei õnnestu temperatuuri alati adekvaatselt hinnata. Oktoobrikuus tõuseb küll päevane temperatuur sageli üle 10 kraadi, kuid sel ajal autot tihtipeale ei kasutatagi. Autoga sõidetakse pigem hommikul ja õhtul, mil temperatuur langeb alla 7 kraadi. Seetõttu soovitamegi panna talverehvid pigem varem, kui riskida varahommikul suverehvidega kiilasjääle sattumisega,“ ütles Risto Kivisikk, Goodyear rehvimüügi juht Eestis .

Väiksemad järjekorrad

Rehvide vahetamisega esimese lumeni ootamine tähendab tihtipeale meeletuid järjekordi, mida tahaksid vältida nii autojuhid kui ka töömehed, kellel sellistel puhkudel käed-jalad tööd täis on.

Mõnede steenindustes saab reserveerida eelnevalt konkreetse aja, kuid paljudes kohtades tuleb veeta aega „elavas“ järjekorras. Seda saab vältida väga lihtsalt, vahetadaes rehvid juba oktoobrikuus.

Hiljem ei saa odavamalt

Erinevalt teistest kaubasegmentidest ei kehti rehvimüügis reegel, et viimasel päeval on kaup odavaim. Põhjus on lihtne – talverehve ostetakse ka detsembrikuus, sest just nii kaua viivitavad paljud inimesed rehvide vahetamisega. Seega pole mõtet odavaid väljamüüke oodata. Küll aga planeerivad müüjad turunduskampaaniaid kogu rehvivahetushooajale, mis algab juba oktoobri keskpaigas.

Talverehve plusskraadid kohe ei riku

Teinekord lükkavad autoomanikud talverehvide monteerimist edasi kartes rehvide kiiremat kulumist. Ekspertide sõnul pole talverehvid kohandatud soojadele ilmadele, kuid 2-3 nädalaga ei juhtu nendega ka midagi halba. Samas kui hilineda rehvivahetusega, on ohuolukordade tekkimise tõenäosus liikluses hulga suurem.

„Kui võrdleme talverehvide kulumist 5 ja 25 kraadi juures on pikaajaline tulemus ilmne – külmale aastaajale ettenähtud pehmed rehvid kuluvad soojas kiiremini. Kuid paar nädalat ei mõjuta rehvi kulumist märgatavalt – palju mõistlikum on sõita paar soojema ilmaga nädalat talverehvidega kui sattuda üks kord suverehvidega kiilasjääle,“ hoiatab Kivisikk.

Kord juba talverehvid alla monteerinud siis tasub siiski meeles pidada, et sooja ilmaga nakkuvad need teekattega halvemini kui suverehvid – sellega tasub arvestada nii pidurdamisel kui kurvides.

Ees ootab pikem sõit

Novembrikuu esimene nädalalõpp on aasta üks ohtlikumaid, sest just nendel päevadel sõidavad paljud inimesed varahommikul autoga kellelegi külla või mõnele üritusele, seda ka väiksema liiklusega kõrvalteedel.

Samas tõuseb õhutemperatuur sel ajal tihtipeale vaevu mõned kraadid üle nulli, aga öödel esineb tihtipeale öökülmi. Seetõttu tuleks enne pikemaid sõite kõrvalteedel vältida riskantseid olukordi, mis suverehvide kasutamisega võivad esineda.

Kui rehvivahetuseks puudub võimalus, siis tuleks hoolt kanda olemasolevate eest. Seda saab teha kontrollides, et rehvirõhk oleks vastavuses tootja poolt soovitatuga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.