Hea nipp

Oluline asi, mida diiselmootoriga auto omanikud peaksid eriolukorra ajal teadma

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Alates 2009. aastast on diiselmootoriga autodel kohustulik olnud DPF filter, mis asub summutisüsteemis. Selle ülesandeks on väljalaskegaasidest välja korjata kõik põlemata lenduvad osakesed.

Kui filter on täis, alustab see „põletusprotsessiga“. See protsess toimub tavaliselt pikema sõidu käigus, mis viibki meid probleemini – eriolukorras inimesed võivad küll ringi sõita, aga seda tehaks pigem minimaalselt – poodi, apteeki, võib olla natuke loodusesse. Kui tehakse vaid väikseid sutsakaid, siis ei jõua põlemisprotsess tööle hakata ja filter võib ummistuda.

Mida siis teha?

Küsisime mõnelt autoesinduselt nõu ja soovitusi, aga üldistavalt võib öelda, et üks pikem sõit aitaks kindlasti probleemi ennetada.

DPF filtri probleemist annab teada selline (või sarnane, olenevalt margist) märgutuli armatuurlaual.

Škoda teenindusest öeldi, et kui filtri märguande tuli süttib, peab viivitamatult tegema pikema sõidu järgides järgmist:

Eeltingimused: mootor on töösoe, manuaalkäigukasti puhul tuleb järgida käigu soovitust näidikuploki ekraanil

Diiselmootoriga sõidukite protseduur: sõitke vähemalt 60 km/h kiirusel mootoril vähemalt 2000 pööret minutis. Kui filter on edukalt puhastatud, kustub märgutuli. Kui märgutuli ei kustu 40 minuti jooksul, ei puhastatud filtrit. Sõitke edasi ettevaatlikult, pöörduge abi saamiseks Škoda teeninduspartneri poole.

Probleem võib tekkida ka bensiinimootoritel. Nende puhul on nii: sõitke vähemalt 80 km/h kiirusel mootoril 3000-5000 pööret minutis. Vabastage gaasipedaal ja laske sõidukil mõne sekundi jooksul sisse lülitatud käiguga sõita. Korrake seda protseduuri mitu korda. Kui filter on edukalt puhastatud, kustub märgutuli.

Peugeot maaletooja Auto-Bon Baltic järelteeninduse juht Andrus Seaver ütleb, et teatud kilomeetrite järel ühe pikema maanteesõidu tegemine pole kohustus, aga kui vastav märgutuli sellest teada annab, siis tuleb teha vajalik sõit. Peugeot mudelitel toodud minimaalne sõidukiirus on 60 km/h ning seda tuleb hoida kuni märgutule kustumiseni.

Ka Renault’ esindusest, ABC Motorsist öeldi, et laias laastus ongi kübemefiltri puhastamiseks kaks võimalust – kas teha umbes 100 km tagant maanteel mõnekümne kilomeetrine sõit või töökojas diagnostikaseadme abil. Viimane on muidugi tasuline teenus.

Volvost öeldi meile, et iga tankimiskorra vahel sõita vähemalt 20 minutit maanteel kiiremini kui 60 km/h. See aitaks ära hoida DPF filtri ummistumise.

Inchcape Eesti esindusest (BMW, Mini, Jaguar, Land Rover) öeldi, et tavaliselt toimub tahmaosakeste põletamine sõidu käigus – regenereerimine võtab tavaliselt aega 10–20 minutit ja toimub automaatselt mootori juhtmooduli nõudel, kui sõiduk on pidevalt sõitnud
vahemikus 60 km/h kuni 112 km/h. Võimalik, et regenereerimisprotsess toimub väiksematel sõidukiirustel, kuid võib keskmisel kiirusel 50 km/h veidi kauem kesta.

Inchcape’ist lisati veel, et ummistunud filtrist annab märku mootori võimsuse vähenemine, regulaarne heitgaasi suitsusus, kõrgenenud kütusekulu, tühikäigu ebastabiilsed pöörded, õlitaseme tõus mootoris, ebaloomulik heli mootori töötamise ajal või DPF filtri kujuline märgutuli armatuurlauas.

Kaasnevaks nähtuseks sellisel juhul võib olla, et mootori pöörded piiratakse max. 3000p/min peale säästmaks mootorit võimaliku suurema rikke eest. Sellisel puhul tuleb pöörduda viivitamatult edasimüüja või volitatud remonditöökoja poole, kus teostatakse mootoriõli vahetus ning arvuti abil käivitatakse tahmafiltri puhastamise protseduur.

Küsige kindlasti nõu ja püüdke ka ennetada

Esimene soovitus on probleemi ennetada. Kui viimase kuu aja jooksul olete oma diiselmootoriga autoga käinud peamiselt poes ja sõitnud väga vähe pikki otsi, siis minge ja tehke üks mõnus väljasõit.

Kui märgutuli juba põlema läheb, siis kindlasti helistage esindusse ja küsige juhiseid, mida täpselt teha. Filtri vahetamine on väga kallis lõbu, seega parem on seda vältida.

Märksõnad: , , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.