Hea nipp

Paula Johanna Adamson: 8 näidet, kuidas autot õigesti pildistada

Rubriiki toetab

Autofotograafina puutun tihti kokku inimestega, kelle jaoks müüki mineva auto pildistamine on teenusena põhimõtteliselt olematu väärtusega. Leitakse, et mõistlikum on müügipilte teha nutitelefoniga Prisma parklas kui sellesse investeerida.

Olgu siis nii, aga isegi nutitelefoniga ise autot pildistades on paar põhitõde, mis müügiportaali visuaalile oluliselt kaasa aitavad ja udukogude vahelt su auto esile tõstavad.

Tooksin välja paar näpunäidet neile, kes oma suksut sõpradele sotsiaalmeedias näidata tahavad või seda müügiks üles riputada plaanivad.

1. Varustus

Sul ei pea autopiltide jaoks olema profikaamerat ega hirmkalleid objektiive, piisab ka mõistliku kaameraga varustatud nutitelefonist. Siiski, puhasta oma kaamera enne näpujälgedest ära, see väike asi võib üllatavalt palju aidata, aga enamjaolt ei tulda selle pealegi.

Väga hägune (ja kaadrist väljas) pilt, ilmselt põhjuseks kehv ja/või räpane kaamera.Foto: Auto24.ee
Hallist Passatist jääb tänu selgetele piltidele parem esmamuljeFoto: Auto24.ee

2. Ettevalmistus

Siinkohal soovitan igaühel panustada nii palju kui rahakott ja viitsimine lubab. Paljuski mängib rolli ka müüdava auto väärtus ning seisukord.

Kui poleerimine ja keemiline puhastus on kaks korda kallim kui auto müügihind, siis ilmselt ei tasu eriti ära. Keegi ei eelda, et müügipiltide jaoks peaks autot üles vuntsima ja lõppviimistlust rehviläike lisamiseni läbi viima, ent viisakas oleks auto puhtaks pesta ning seest ära koristada.

Prillid, veepudel, mis asjad veel?Foto: Auto24.ee

Pese auto kasvõi isepesulas üle, tõmba tolmuimejaga matid-istmed puhtamaks, viska oma istmetaskutest krõpsupakid minema, tõsta istmete alt tühjad pudelid välja ja ideaalis vaata, et mündipesulast ei jääks autole valged šampoonitriibud.

Jäta mulje, et sinu autokultuur on mingilgi määral viisakas. Hiljuti ostsin auto, mille käetoe alla oli unustatud lahtine McDonald’si BBQ kaste ning lekkiv e-sigareti vedelik…

Selle punkti halva näite leidmine võttis võrdlemisi palju aega. See tähendab, et inimesed viitsivad oma autosid pildistamise eel koristada või hoiavadki oma autosid puhtana – väga positiivne.

3. Aeg

Autot on mõistlik pildistada valges. Öised pika säriajaga pildid jäta pigem professionaalide ja ilupiltide pärusmaale.

Isiklikult eelistan auto pildistamiseks kuiva pilvist ilma. Vihmaga on lootusetu puhta autoga pildistamiskohta jõuda ning vihmapiisad ei lisa autole kuigi palju kunstilist aspekti.

Päike aga on eriti halastamatu tumedate poleerimata või halvasti poleeritud autodega. Romantiline päikseloojang tundub aus müügiargument ainult seni, kuniks iga teine pildi vaataja su auto ostmise kohe välistab, sest see on hologramme ja kriipse-kraapse täis. Lisaks sellele tekitab päike tüütuid varje, mis näevad lihtsalt ebaprofessionaalsed välja.

Romantiline, aga kasutu fotoFoto: Auto24.ee

4. Koht

Paneks auto müüki! Hetkeajendil teeks need pildid siinsamas Rimi parklas ka ära, sest need punased kärud ja rohelised prügikastid annavad pildile värvi, eksole…

Positiivne näide, kuidas autot on pildistatud talle sobivas keskkonnasFoto: Auto24.ee

Mõistlike müügipiltide saamiseks pole tarvis Norra mägedesse sõita ja järsakutel rolling shot‘e teha. Piisab sellest, kui valid natukene neutraalsema ja hästi valgustatud koha, mis sobib su auto värviga ja ei jäta kaadrisse liiga palju ebavajalikku taustamüra.

Pildi järgi võiks arvata, et see auto pole üldse sõidukorraski, sest töökoda ja prügikastFoto: Auto24.ee

5. Vali õiged nurgad

Enamik inimesi kipub autosid pildistama silmade kõrguselt. Kurb tõsiasi on aga, et see on tihtilugu kõige igavam ja vähem pilkupüüdvam nurk, mis autodel eksisteerib. Panusta veidi aega, et leida oma auto kõige atraktiivsemad nurgad.

Ükskõik kui jaburalt see ei kõla, siis kükitamine ja kõrgustes kõõlumine annab tihtilugu parema tulemuse, kui seda targalt ära kasutada.

Kadreerides pööra tähelepanu sellele, et horisont oleks sirgelt – 45-kraadise nurga all pildistamine on väga harva popp ja noortepärane ning jätab oluliselt ebaprofessionaalsema mulje, kui sirgelt pildistamine.

Mis siin juhtunud on?Foto: Auto24.ee

Kadreerimise juures pane tähele, et jätaksid auto ümber piisavalt “hingamisruumi” ehk siis et auto poleks millimeetri pealt kaadrisse pressitud, vaid igas pildi servas oleks veidi (ja enam-vähem võrdselt) vaba ruumi.

Seejuures arvesta, et liiga palju vaba ruumi jätab su auto müügiportaali pisipildil miniatuurseks ja kui sa loodad, et see innustab inimesi kuulutusel klikkama, et autot lähemalt näha, siis ei, see ei pruugi alati sinu kasuks mängida.

Väga ilusti kadreeritud LexusFoto:  Auto24.ee

Ühtlasi katsu pilt jätta originaal resolutsiooni, sest pildi mõõtmete kohandamine lõppeb tihtilugu sellega, et pisipildil pole su poolt autot näha.

6. Detailid!

Väikesed detailid enne klõpsu tegemist muudavad pildi tunduvalt esteetilisemaks.

Autot väljast pildistades jälgi, et rattad oleksid otse või velg oleks kaamera poole pööratud. Ära kruti rehvi koopast välja kaamerasse vaatama, see lihtsalt ei näe hea välja. Kui oma topeltnaaste või tutikaid rehve tahad promoda, vaata järgmist punkti.

Mitu viga leiad?Foto: Auto24.ee

Interjööri pildistades näe veidi rohkem vaeva – keera rool otseks, sulge igasugused laekad. Erilise viitsimise korral säti nupud sümmeetriliselt – esteetika tippsaavutus! Puutetundlikud ekraanid pühi näpurasvast puhtaks ja igasugused plastikust tolmukatted aseta omale kohale.

7. Anna edasi piisavalt infot

Elementaarne viisakus ootab sinult, et piltidelt oleks näha kõik auto küljed. Kui sinu auto trumbiks on mahukas pagasiruum, pildista ka see üles.

Õlist ja mudast mootoriruumi pole mõtet pildistada, selle pead koha peal potentsiaalsele ostjale viisakalt välja vabandama. Ent kui oled raatsinud teha mootoripesu ja lisaks sellele on sul mootor, mis väärib eraldi pilti, lisa ka see kuulutusse.

Ilusti väljapildistatud detailidFoto: Auto24.ee

Pilt ütleb rohkem kui varustuse nimekiri müügikuulutuste kõrval. Jah, seal on ära loetletud kõik su auto lisad, kuid neid on tüütu elementaarsete asjade seest välja lugeda ja tunduvalt hõlpsam on neid pildilt silmaga haarata.

Kui su autol on tavalisest vingem helisüsteem, haruldasem velg, mõni äge mugavust lisav funktsioon või pisut eksklusiivsem interjöörilahendus, siis pildista see üles. Tihtilugu lisatakse kuulutusele kollaaž sellistest suunurki kergitavatest lisaelementidest, mis pole ka sugugi halb variant.

Tagaistmelt pildistatud foto annab parima ülevaate keskkonsoolistFoto: Auto24.ee

Sisust üldpildi saamiseks ürita pildistada näiteks tagaistmelt, püüdes kaadrisse juhiistme ning armatuuri. Seejuures jälgi, et päikesevalgus ei paistaks otse esiklaasi, nii on raske midagi pildile saada.

8. Kruti, aga mitte liiga palju…

Veidi pildi seadetega mängimine võib visuaalile oluliselt juurde aidata või selle täiesti metsa keerata.

Filtriga on ilmselgelt liiale mindudFoto: Auto24.ee

Natukene kontrasti on tihtilugu kasuks ning teeb pildi teiste seast paremini haaratavaks, kuid ära liialda värvide ja muu peale keeramisega, sest siis näeb see lihtsalt tobe välja.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.