Hea nipp

Politsei juhendab: kuidas pimedal ajal tee ääres peatuda ja milliseid tulesid kasutada

Mismoodi need tuled nüüd põlema lähevadki? Foto: Newspress
Foto: Newspress

Rubriiki toetab

Pimedal ajal parkides/peatudes rõõmustab üks väike liigutus tuledelülitiga paljusid kaasliiklejaid ja teeb sinu sõiduki ümbruses toimuva teistele paremini nähtavaks.

  • halva nähtavuse korral või pimeda ajal valgustamata teel peatatud/pargitud mootorsõidukil ja selle haagisel peavad põlema ääre- ja numbrituled. Asulavälisel teel tuleb lisaks kasutada ka ohutulesid. Nõuded ei kehti teel, mis on valgustatud nii, et sõiduk on piisavalt kaugele näha, või mis asub väljaspool sõiduteed ja kattega teepeenart.
  • asulast väljas- halva nähtavuse korral või pimeda ajal valgustamata asulavälisel teel peatatud või pargitud sõidukil EI TOHI põleda lähi-, kaug- ega udutuled.
  • asulas- asulateel PEATATUD sõidukil ei tohi põleda kaug- ega udutuled, välja arvatud juhul, kui udutulesid kasutatakse lähitulede asemel. Asulateel PARGITUD sõidukil ei tohi põleda lähi-, kaug- ega udutuled. Asulatee vasakul teepoolel peatatud sõidukil ei tohi põleda ka lähituled.

Kas kaugtuled maha, kui keegi seisab?

Soovitus – märgates asulavälisel teel peatatud/pargitud sõidukit, millel tuled põlevad ja puudub muu liiklus, keda kaugtuled võiksid pimestada, ära kaugtulesid maha võta. Kohanda kiirus oludele sobivaks ja kaugtulede abil näed ka peatatud/pargitud sõiduki ümbruses toimuvat.

Parkimine on sõiduki ettekavatsetud seismajätmine kauemaks, kui seda on vaja sõitjate peale- või mahaminekuks või veose laadimiseks.

Asulavälisel teel tuleb sõiduk peatada või parkida parempoolsel teepeenral. Parkides tuledega valel teepoolel pimedas/udus/lumesajus võid tulemusi ette kujutada, kui lähenev sõiduk üritab sinust “õigelt poolt” mööduda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.