Hea nipp

Hea teada: mis õigused on liikluses kollaste vilkuritega hooldusmasinatel?

Foto: Geenius Meedia

Rubriiki toetab

Loodetavasti kõik oskavad käituda, kui näevad siniste ja punaste vilkuritega liikuvat alarmsõidukit. Aga mis reeglid kehtivad kollaste vilkuritega teehooldusmasinatele. Liiklusjärelevalvekeskuse vastab neilt korduvalt küsitud küsimusele, kas hooldussõidukid võivad kollast vilkurit kasutades ristmikku ületada näiteks foori keelava tulega.

Vastus on konkreetne – ei tohi. Liiklusseaduse § 84 lg 4 ütleb, et hooldussõiduki juht, kelle sõidukil on sisse lülitatud kollane vilkur, võib tööülesannete täitmisel kõrvale kalduda liiklusseaduse teatud nõuetest ning liiklusmärkide, välja arvatud eesõigusmärgid ja kiirust piiravad märgid, ja teemärgiste nõuetest.

Näiteks tohib hooldussõidukiga sõita kollast vilkurit kasutades vasakul pool teed, parkida ja peatuda kohtades, kus liikluskorraldus seda ei luba, sõita sõiduraja piiridest väljaspool, sõita kõnniteel ja sooritada väljaspool asulat vasak- või tagasipööret eraldusribaga teel. Seadusest tulenevaid õigusi kasutades peab sõiduki juht tagama liikluse ohutuse.

Teed andma peab, aga eesõigust ei ole

Paragrahv 17 lg 2 ütleb, et liikleja peab andma teed sõidukile, millel on sisse lülitatud sinine vilkur või sinine märgutuli koos erilise helisignaaliga või ilma, ja niisuguse sõidukiga saadetavale sõidukile, samuti teel töötavale sisselülitatud kollase vilkuriga sõidukile ja niisuguse sõidukiga saadetavale sõidukile. Vajaduse korral peab liikleja tee andmiseks seisma jääma.

Kuigi osadest liiklusseaduse nõuetest võib hooldussõiduki juht kollast vilkurit kasutades kõrvale kalduda, siis eesõigusmärkide (anna teed, peatu ja anna teed) ja fooride nõudetest hooldussõiduki juht kõrvale kalduda ei tohi.

Aita lihtsalt hooldussõidukite raskele tööle kaasa ja püüa nende liikumist mitte takistades ja olla selliste sõidukite läheduses eriti tähelepanelik.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.