Hea nipp

Politsei selgitab: millal võib patrullauto sõita kõnniteel, ühistranspordi rajal või parkida keelumärgi all?

Rubriiki toetab

Politsei postitas Liiklusjärelevalve Facebooki lehele selgituse, kus toob välja, millised õigused ikkagi politseil on. Ajendiks sagedased selleteemalised murekõned, mida häirekeskusesse tehakse – miks sõidab auto, millel vilkurid ei põle ühistranspordirajal, pargib kõnniteel, ohutussaarel või keelava märgi all ja kõigele lisaks mõõdab kiirust ilma kollase vestita?

Seadus ütleb, et ühissõidukirajal võib sõita eritalituse sõidukiga, kui täidetakse tööülesandeid. (LS § 37 lg 2). Tööülesanded võivad olla ka sellised, mis ei vaja siniste märgutulede kasutamist.

Samuti tohib eritalituse sõidukiga sõita kõnniteel, jalgteel, jalgrattarajal, jalgrattateel, jalgratta- ja jalgteel, ohutussaarel ja eraldusribal ning peatuda ja parkida kohtades, kus parkimine ja peatamine on keelatud, või kõnniteel, jalgteel, jalgrattarajal, jalgrattateel, jalgratta- ja jalgteel, ohutussaarel ja eraldusribal juhul, kui täidetakse tööülesandeid ja ülesande täitmine sõiduteelt ei ole võimalik.

Eritalituse sõiduki juht peab sõitmisel ja sõiduki peatumisel või parkimisel tagama liikluse ohutuse ning peatatud või pargitud sõiduk ei tohi takistada teisi liiklejaid. (LS § 45 lg 11).

Ka maaomaniku luba ei ole teatud juhtudel vaja

Tööülesandeid täitev politseiametnik, kiirabi ja abipolitsenik tohib jalgrattaga kõnniteel sõita (LS § 32 lg 3 p 5). Maastikusõidukiga maastikul, ranna- ja kalda piiranguvööndis liikudes võib politseiametnik seda tööülesannete täitmisel teha ilma maaomaniku või – valdaja loata (LS § 153 lg 4 p 1).

Liiklusjärelevalvet võib teostada avalikult politseivärvides sõidukiga, varjatult eritunnusteta sõidukiga, eritunnusteta riietuses, teisaldatava või statsionaare tehnilise vahendiga. Liiklusjärelevalvet võib teostada ka kombineeritult ja liiklusalase politseioperatsiooniga (LS § 199).

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.