Politsei tuletab jalgratturitele meelde mõned liiklusreeglid

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Jalgratturi osalusel liiklusõnnetusi juhtus Harjumaal 2022. aastal 157, milles sai viga 147 inimest. Võrreldes aasta varasemaga juhtus õnnetusi 11 protsenti vähem. Kõikidest kannatanutega liiklusõnnetustest moodustasid jalgratturi osalusel õnnetused 12 protsenti. Rohkem õnnetusi juhtus esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti ning ajaliselt kella 19 paiku, kirjutab politsei sotsiaalmeedias.

Õnnetustest moodustasid rohkem kui poole juhtumid, kus juht kaotas kontrolli ratta üle ja kukkus. Kaheksal juhul on „kohtutud“ teise jalgratturiga ja kolmel juhul sõidetud otsa jalakäijale. 12 protsenti jalgratturitest olid eelnevalt tarvitanud alkoholi.

Jalgratturite ja mootorsõidukite kohtumistest on ohukohaks pöörded, suurem osa on autojuhtide eksimused, kes ei anna pöördel jalgratturile teed. Aga on ka olnud juhtumeid, kus samas olukorras on süüdlaseks pooleks jalgrattur, sest pole sõiduteed ületades hoogu maha võtnud.

Märgatav ohukoht on ka ülekäigurajad, kus jalgrattur on sõitnud hooga ülekäigurajale ja siin on suur osakaal alaealistel jalgratturitel. Palun lapsevanemana räägi sellel teemal lapsega.

Reeglid ratturile:

  • Sõidukite liiklus on parempoolne.
  • Reguleerimata ülekäigurajal ei ole autojuhil kohustust Sulle teed anda (välja arvatud pöördel).
  • Sõidutee ja jalgrattatee/ jalgratta- ja jalgtee lõikumisalal on eesõigus autojuhil, välja arvatud juhul, kui tee andmise kohustus on liikluskorraldusvahenditega seatud teisiti või jalgrattur ületab ülekäigurajal või ülekäigukohal sõiduteed, millele sõidukijuht pöörab.
  • Sõiduteega lõikumise kohale mööda jalgteed, kõnniteed, jalgratta- ja jalgteed või jalgrattateed lähenev jalgrattur peab vähendama kiirust ning ületama sõidutee jalakäija tavakiirusega.
  • Piiratud nähtavusega teede lõikumiskohale lähenedes ja seda ületades peab jalgrattur vähendama kiirust, et ta suudaks seisma jääda sõiduki eespoolse nähtavusulatuse piires ning teel oleva võimaliku takistuse ees.

Meeldetuletus autojuhtidele:

  • Sõitmisel peab juht hoidma ohutut külgvahet. Ära möödu jalgratturist lähemalt kui ~1,5 meetrit.
  • Pöördel peab teed andma ka ülekäigurajal sõiduteed ületavale jalgratturile/kergliikurijuhile. Enne pööret veendu, et ei ole tagant lähenevat või vastu liikuvat sõidukijuhti ja soorita pööre alles siis.
  • Jalgratas on sõiduk, liiklusmärk „Anna teed“, parema käe reegel jne panevad paika sõidueesõiguse ka jalgratturiga ristmikul kohtudes.
  • Liikle jalgratturi läheduses nii nagu soovid, et teised autojuhid liikleks Sinu läheduses siis, kui Sa sõidad jalgrattaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.