Pooled autojuhid jätavad liiklusmärgile otsasõidust teavitamata, aga mis on tagajärg?

Rubriiki toetab

Talviselt libedatel teedel sagenevad sõidukite otsasõidud liiklusmärkidele, teepiiretele ja tänavapostidele. Aina rohkem autojuhte jätab sellistest õnnetustest korrektselt teavitamata. Eesti Liikluskindlustuse Fond (LKF) sai mullu 923 nõuet tuvastamata sõidukiga tekitatud kahju hüvitamiseks, mida on 35 protsenti rohkem kui tunamullu. Kahjude eest maksti 530 000 eurot hüvitist.

LKF-i juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul tuleb alati, kui liiklusõnnetuses kahjustada saanud vara omanik ei ole sündmuskohal, teavitada juhtunust numbril 112 ja käituda sealt saadud juhiste järgi. „Tihti autojuhid unustavad, et häirekeskust tuleb teavitada ka siis, kui autoga on sõidetud vastu liiklusmärki, tänavavalgustusposti või muud teerajatist. Vale käitumine võib autojuhile kaasa tuua hulga probleeme ja maha sõidetud liiklusmärgi tõttu võib juhtuda uusi õnnetusi,“ ütles Potsepp.

Ta selgitas, et liiklusmärgi või muu kahjustunud vara parandamise kulu hüvitab õnnetuse põhjustaja eest tema liikluskindlustuse kindlustusandja. „Kui juht lahkub sündmuskohalt ja ta hiljem tuvastatakse pealtnägijate või kaamera abil, siis kindlustusselts küsib kahju põhjustajalt väljamakstud hüvitise tagasi,“ sõnas Potsepp.

Kui ei teata, maksad kahju kinni

„Liiklusmärkidele, teepiiretele ja muudele teerajatistele otsasõite on aastas kokku 1500, aga pooled nende põhjustajatest jätavad sellest teavitamata. Sel juhul hüvitab kahju LKF, kuid see raha tuleb kõigi liikluskindlustuse teinud autojuhtide taskust,“ lausus Potsepp.

Liiklusmärgi parandamise kulu hüvitab liikluskindlustus, kuid õnnetuses viga saanud sõiduki kahju kaetakse vabatahtliku sõidukikindlustuse ehk kaskoga.

LHV Kindlustuse kahjukäsitluse valdkonna juhi Rain Tomingase sõnul on kaskojuhtumi hüvitamiseks vaja autojuhil teavitada häirekeskust ja registreerida kahjujuhtum kindlustusseltsis. „Kui juht lahkub sündmuskohalt ja häirekeskust ei teavita, siis on kindlustusseltsil juhtumi asjaolude selgitamine väga keeruline. See omakorda pikendab kahjude hüvitamise protsessi ning võib kaasa tuua hüvitise vähendamise,“ ütles Tomingas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.