Puust ja punaseks: mis asi on pistikhübriid ja kas see on mõistlik lahendus?

Rubriiki toetab

Autotootjad otsivad üha karmistuvate keskkonnanõuete ja tarbijate harjumuste muutumise tõttu uusi võimalusi autojuhtide vajadustele vastu tulla, vähendades samal ajal oma tegevuste keskkonnamõju.

Vahesammuks keskkonnasõbralikemate sõidukite suunas on saanud hübriidautod, mis võivad sõita nii elektri- kui ka tavaliste autodena.

Linnas elektri, maanteel bensiiniga

Veel hiljuti oli istikhübriidsete mudelite sõiduulatus väga väike ning ulatus parimal juhul kuni 40 kilomeetrini. Täna on aga turul juba autosid, mis suudavad sõita elektriga ka üle 100 kilomeetri. Linnas saab selliste autodega sõita päris mitu päeva nagu tavalise elektriautoga. Kuid erinevalt ainult akutoitel sõitvatest autodest saab nendega võtta ette ka pikemaid sõite linnast välja, ilma et peaks laadimisvõimaluste pärast muretsema. Just see ongi üks pistikhübriidide suurimaid eeliseid.

Sellise hübriidajamiga mudeleid pakuvad täna juba paljud tootjad nii tavaklassis, näiteks Citroën, Ford, Peugeot, Jeep ja paljud teised, samuti mitmed premium-klassi tootjad nagu BMW ja Mercedes-Benz.

Oluline võitluses linnaõhu puhtuse eest

Pistikhübriid on elektrirežiimis sõites nagu elektriauto. Kindlasti aitaks see linnareostuse vähendamisele kaasa, kui selliseid autosid oleks rohkem. Samas ei pea pikemate maanteesõitude pärast muretsema. Inimeste harjumused on tugevad ja mõnel juhul tuleb muutusi teha pisikeste sammude haaval

Sisuliselt tähendab see, et läbimõeldud kasutamise korral saab pistikhübriidiga sõita linnas nagu elektriautoga ja maanteel nagu tavaautoga, ilma et selleks kahte autot vaja läheks. Samas harjutad sõiduulatuse jälgimist, laadimist ja muid elektriautoga seotud asju.

Elektriline režiim katab igapäevased vajadused

Uusimad pistikhübriidid suudavad ainult elektriga läbida umbes 40 kuni 60 kilomeetrit, mõned isegi kuni 100 km. Näiteks Volkswagen Tiguan PHEV ja Citroën C5 Aircross PHEV suudavad ilma sisepõlemismootori abita sõita puhtas elektrirežiimis 50 kilomeetrit. Toyota RAV4 Plug-In Hybridil on see ideaaloludes ka üle 90 km ning Mercedese-Benz C-klass lubab lausa 111 km. Need kõik on muidugi ametlikud numbrid ja reaalne ulatus on pigem 10-20% väiksem.

Sellest hoolimata kinnitavad eksperdid, et uuringud näitavad, et enamikele autojuhtidele sellest piisab, et ainult elektrirežiimis oma igapäevased linnasõidud ära teha. Kui tihti sa sõidad päevas üle 50 kilomeetri?

Elektrilist sõiduulatust saab suurendada ka energia taastamise süsteemi abil, mis on enamikel pistikhübriididel. Süsteem salvestab aeglustades või pidurdades akusse energiat, mis pikendab sõiduulatust päevas vähemalt mõne kilomeetri võrra.

Kuigi sisepõlemismootori ja elektri koostöö, pidurdusenergia kasutamine ja kõik muu tundub jube keeruline, siis auto omanikul midagi erilist pistikhübriidiga sõitmise jaoks teada ega õppida pole vaja. Auto teeb kõik otsused ise ja sinu asi on ainult auto õhtul pistikusse torgata.

Kas sa laadida saad?

See on ka kõige olulisem asi, mida pistikhübriidide puhul silmas pidada. Kui sul laadimiseks võimalusi või viitsimist ei ole, siis kaotab see oma mõtte. Maksad auto eest rohkem ja vead lihtsalt mitusada kilo akusid kaasas. Seega pead väga hästi läbi mõtlema, kui tihti sa reaalselt oma auto akusid laadida saaksid.

Aga kui saad kodus või tööl laadida, siis eeliseks elektriautode ees on muidugi lühem laadimisaeg, kuna pistikhübriidide akud on väiksema mahutavusega. Näiteks saab ülalmainitud pistikhübriide tavalise kodulaadijaga öö jooksul täiesti täis laadida ning 22 kW laadimisjaamaga võtab see vaid paar tundi.

Seega on pistikhübriidid, nagu ka elektriautod, teinud mõne aastaga väga kiire arengu. Kütusekulu kokkuhoid ei tarvitse hetkel veel auto kallimat hinda tasakaalustada, aga puhtamale õhule aitab see kaasa kindlasti, juhul kui usinalt laed.

Toimetas Tarmo Tähepõld.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.