Hea nipp

Tahad sõidutundide pealt natuke säästa? Lähedasele saab ka ise sõidujuhendajaks hakata

Foto: Scanpix

Rubriiki toetab

Kui perekonnas või tutvusringkonnas on keegi, kes on läbimas autokooli ning loodab lähiajal juhiload saada, siis sõidupraktikat pole kunagi liialt palju. Alati ei pea aga sõidutundide eest tasuma raha autokoolile, kuna teatud tingimustel võib pea iga inimene hakata juhendajaks ning lähedasele sõitmist õpetada.

Rõhutame, et kohustuslik arv sõidutunde tuleb autokoolis igal juhul läbida ja kui kindlust vähe ning õpetaja tundub väga hea, siis veel ka lisa võtta. Aga alltoodud juhend võiks kogu protsessi lihtsalt täiendada.

Paberit pole enam vaja

Sõidujuhendajaks hakkamine on lihtsam kui kunagi varem, sest juba natukene aega ei pea sul selleks vastavat paberit olema ja seda transpordiamet büroost tooma, vaid juhendajaks hakkame käib üksnes digitaalselt.

Juhendamise eesmärgiks on anda autokoolis õppivale või autokooli lõpetanud isikule sõidupraktikat. Juhendada võib vaid seda inimest, kes õpib mootorsõidukijuhi koolituskursusel või on koolituskursuse lõpetanud, seega ilma autokoolis käimata rooli istuda ei tohi.

Kuidas saada juhendajaks?

Selleks, et saada juhendajaks, peavad olema täidetud kindlad tingimused, milleks on:

  • juhendajal peab olema vastava kategooria mootorsõiduki juhiluba vähemalt viis aastat (juhiloa omamise aja hulka arvestatakse esmase juhiloa omamise aeg);
  • juhendajal ei tohi olla kehtivaid karistusi mootorsõiduki joobeseisundis või alkoholi piirmäära ületavas seisundis juhtimise eest ega liiklusnõuete sellise rikkumise eest, mille eest liiklusseadus näeb ette mootorsõiduki juhtimisõiguse äravõtmise või mille eest juhtimisõigus on ära võetud;
  • juhendaja on saanud maanteeametilt tunnistuse või õiguse juhendamiseks;
  • juhendaja võib läbi viia sõidupraktikat isikule, kelle nimi on märgitud juhendaja tunnistusele või kantud liiklusregistrisse.

Kui juhendatav on noorem kui 18-aastane, võib juhendajaks olla üksnes tema seaduslik esindaja.

Selleks, et juhendaja tunnistust saada, ei ole tarvis minna maanteeametisse ega hankida paberkaarti. Piisab vaid e-teeninduses taotluse esitamisest ning 12 euro suuruse riigilõivu maksmisest.

Mis peab kaasas olema?

Sõitma minnes tuleb juhendataval kaasa võtta isikut tõendav dokument ja koolituskursuse õpingukaart või isikut tõendav dokument ja koolituskursuse tunnistus.

Juhendajal peab kaasas olema juhiluba või isikut tõendav dokument.

Õppesõidukil, mida kasutatakse sõidupraktika saamise eesmärgil, peab olema eest ja tagant nähtav õppesõiduki tunnusmärk. Sõidupraktika ajal loetakse juhiks ka mootorsõidukijuhi juhendajat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.