Tahad teada, mitu kilomeetrit Eesti autod 2023. aastal sõitsid ja millistel teedel enim?

Kui suur on koormus põhimaanteedel ja kui palju kõrvalteedel? Foto: Depositphotos

Rubriiki toetab

Transpordiamet hindab igal aastal Eesti sõidukipargi läbisõitude mahtu ning see on aasta-aastalt suurenenud. Eelmisel aastal oli läbisõitude maht 11,9 miljardit kilomeetrit, mis on 2,4% enam kui 2022. aastal, mil Eesti teedel läbiti kokku 11,6 miljardit kilomeetrit.

Viimaste aastate jooksul on läbisõit Eesti maanteedel olnud stabiilselt kasvav, vaid 2020. aastal läbisõit vähenes. Kogu Eesti läbisõidust 54% tehti 2023. aastal riigiteedel ning 46% läbisõidust moodustasid kohalikud maanteed ja tänavad.

Eelmisel aastal suurenes läbisõit peaaegu kõigil põhimaanteedel, kuid suurim kasv oli Tallinna ringteel, 7,3%. Kõrge kasvuga oli ka Ääsmäe–Haapsalu–Rohuküla tee, kus läbisõit kasvas 5,6%. Ainsana põhimaanteedest langes läbisõit Tallinna–Paldiski teel, langus oli 0,8%.

Oluliselt rohkem kui varasematel aastatel, kasvas 2023. aastal kõrvalteede läbisõit, ulatudes kokku 1,6 miljardi kilomeetrini, mis on 6,6% rohkem kui 2022. aastal. Samuti kasvas läbisõit tugimaanteedel, moodustades kokku 1,4 miljonit kilomeetrit, mis on võrreldes aasta varasemaga 3% rohkem.

Enamik läbisõitudest – 72,3% jääb sõiduautode arvele, teine suure läbisõiduga sõidukite liik on veoautod (13,8%) ning kõige väiksema osa läbisõidust moodustavad bussid ja mootorrattad (kokku 2,5%).

Kogu uuringuga saab tutvuda SIIN.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.