Hea nipp

Katsega tõestatud: kuidas udused autoaknad kiiresti puhtaks saada?

Rubriiki toetab

Endine NASA insener ja mõned aastad oma YouTube’i kanalit pidanud Mark Rober läheneb ka igapäeva probleemidele teaduslikult, et leida parimaid lahendusi. Sama võttis ta ette ka seestpoolt uduseks läinud autoakendega.

Lükka temperatuur ja puhurid põhja oleks ju esimene reaktsioon. See on muidugi ka õige, aga kas konditsioneer peaks olema sees või väljas? Kas peaks laskma kliimasüsteemil kasutada vaid auto sisemist õhku ja kas akenda avamine aitab kah?

Mark Rober tegi põhjaliku katse ja pärast pidevalt samades tingimustest uduste autoakende selgeks puhumist, on järeldused sellised:

  • Pane auto puhurid kõige soojema temperatuuri ja suurema võimsuse peale
  • lülita konditsioneer sisse
  • lase autol võtta õhku ka väljast
  • võimalusel ava natuke ka küljeaknad.

Soe õhk kannab rohkem niiskust ja seega suudab soojem õhk lihtsamini ära viia niiskuse, mis on uduna aknale jäänud.

Viimased kolm punkti aitavad üldisele auto sisemuse õhu kuivatamisele, sest konditsioneer kuivatab õhku. Samas peab väljast sisse laskma värsket õhku, mis oleks kuivem kui auto sees, millele aitab kaasa ka natuke avatud aknad.

Meie tingimustes tuleb arvestada, et kui väljas on alla 5 kraadi, siis konditsioneerid enam ei toimi, seega võib protsess rohkem aega võtta. Samuti peab kasutama teisi nippe, et autosse üldse niiskust vähem tekiks.

Pikemaid seletusi näed ja kuuled Mark Roberi poolt, miks üldse lähevad autoaknad seest uduseks ning kuidas seda kõige tõhusamalt lahendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.