Hea nipp

Transpordiamet: “Osrami kodulehel on sõidukite LED-valgusallikate kohta eksitav info”

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Transpordiamet märgib, et sõiduki valgustuslahenduste tootja Osrami kodulehel on eksitav info, et Eestis on lubatud Osrami vahetatavate LED-valgusallikate kasutamine sõidukite välistes valgustusseadmetes halogeenvalgusallika asemel.

Tegemist on Saksamaa tüübikinnitusasutuse poolt väljastatud siseriikliku tüübikinnitusega, mis kehtib vaid selle väljastanud riigi territooriumil ehk siis Saksamaal. Kui mõni teine riik seda tunnustab, võib see kehtida ka mõnes teises riigis. Saksamaal kehtivaid siseriiklikke nõudeid ei ole võimalik üle kanda automaatselt teiste riikide, sealhulgas ka Eesti õigusruumi. 

Millist LED-i võib kasutada?

Transpordiamet kinnitab, et ka teiste tootjate toodete valikus ei ole veel vahetatavaid LED-valgusallikaid, mida võiks Eestis liikluses oleval sõidukil kasutada.

Eestis kehtivad tehnonõuded ei luba teise riigi siseriiklikku tüübikinnitust omavate LED-valgusallikate kasutamist Eesti liikluses osalevate sõidukite välistes valgustusseadmetes. LED-valgusallikat lubatakse Eestis kasutada näiteks sõiduki lähi- ja kaugtulelaternas siis, kui see on saanud ÜRO eeskirja ehk E-reegli kohase tüübikinnituse. 

Laternas kasutatav lamp/valgusallikas peab vastama E-reegli nr 37 või nr 99 või nr 128 nõuetele. Näiteks hiljutiste E-reegli nr 37 muudatuste järgi on võimalik valgusallika tootjal saada tüübikinnitus ka LED-tehnoloogial põhinevale valgusallikale, kuid nende laiemale turule jõudmisega võib minna veel aega.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.