Transpordiamet: paljudel gaasiseadmega varustatud sõidukitel läheneb kohustusliku kontrolli aeg

Fotod: Scanpix

Rubriiki toetab

Transpordiamet tuletab meelde, et kõiki maagaasiseadmega varustatud sõidukeid tuleb kindlasti regulaarselt kontrollida.

Juuni lõpu seisuga tekib paljudel sõidukitel kontrollikohustus, sest esmasregistreerimisest on möödas 48 kuud või rohkem. Tänase seisuga on kontoll läbimata ligi 3700 sõidukil.

Sõiduki maagaasiseadme (CNG või LNG) kontrolli kehtivust on võimalik kontrollida Transpordiameti e-teeninduse sõiduki taustakontrolli alajaotusest “Sõiduki põhiandmed” või alajaotusest “Maagaasi seadmete kontrolli tulemused”.

Maagaasi kontrolli kohustusega on sõidukid, millel on:

  • surumaagaasi (CNG) toitesüsteem;
  • veeldatud maagaasi (LNG) toitesüsteem;
  • sõitjate- või veoseruumi kütmiseks kasutatav küttesüsteem, mis on ühendatud surumaagaasi (CNG) või veeldatud maagaasi (LNG) toitesüsteemiga;
  • maagaasiseadme (erisüsteemi) kontrolli kohustusega on sõiduki surumaagaasi (CNG) ja veeldatud maagaasi (LNG) toitesüsteem ka juhul, kui see tarvitab kütusena maagaasi asemel mittefossiilset päritolu gaasi.

Regulaarselt kontrolli tuleb teha vastavalt sõiduki toitesüsteemile

  • Surumaagaasi (CNG) toitesüsteemi kontrolli tuleb sõiduk esitatakse hiljemalt 48 kuu möödumisel selle esmaregistreerimisest ja edaspidi hiljemalt 48 kuu möödumisel viimasest erisüsteemi kontrollist või erakorralisest erisüsteemi kontrollist. Väljaarvatud juhul kui sõiduki või surumaagaasi kütusepaagi valmistaja on ette näinud, et kütusepaaki tuleb kontrollida sagedamini kui 48 kuu möödumisel, siis sellisel juhul tuleb surumaagaasi toitesüsteemi kontrollida valmistaja ettenähtud sagedusega.
  • Veeldatud maagaasi (LNG) toitesüsteemi kontrolli tuleb sõiduk esitada hiljemalt 120 kuu möödumisel selle esmaregistreerimist ja edaspidi hiljemalt 120 kuu möödumisel viimasest erisüsteemi kontrollist või erakorralisest erisüsteemi kontrollist. Väljaarvatud juhul, kui sõiduki või veeldatud maagaasi kütusepaagi valmistaja on ette näinud, et kütusepaaki tuleb kontrollida sagedamini kui 120 kuu möödumisel, siis sellisel juhul tuleb veeldatud maagaasi kütusepaaki kontrollida valmistaja ettenähtud sagedusega.

Maagaasiseadmega sõidukile tuleb erakorraliselt kontroll teostada kui, sõiduk on osalenud liiklusõnnetuses või tulekahjus ja on oht, et maagaasiseadme kasutamise ohutus ei ole tagatud

Täiendavalt tuleb maagaasiseadmega sõidukile kontroll teostada kui liiklusõnnetuse tagajärjel:

  • on nähtavad vigastused surumaagaasi või veeldatud maagaasi kütusepaagil, selle kinnitustel või selle kaitsekattel
  • rakendus sõiduki turvavarustus
  • esineb sõiduki surumaagaasi või veeldatud maagaasi kütusepaagi paiknemise piirkonnas sõiduki kere kandvate elementide deformatsioone
  • paiskus sõiduk ümber

Kontrolli mitteläbinud mootorsõidukit või selle haagist võib liikluses kasutada erandkorras juhul, kui sellel ei esine ohtlikku riket ega puudust, mis otseselt ja vahetult ohustaks inimese elu, tervist, vara või keskkonda. Sellisel juhul on mootorsõiduki või selle haagisega lubatud sõita ettevaatlikult, arvestades ohu iseloomu, üksnes mööda lühimat teed lähimasse remondikohta, erisüsteemi (maagaasiseadme) tehnonõuetele vastavuse kontrollimise kohta, transpordiameti teenindusbüroosse või parkimiskohta.

Maagaasiseadme vastavuse kontrollijad leiab transpordiameti kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.