Üle poole automaatkäigukastiga autode omanikest ei tea, kui käigukast on kahjustunud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Eluaegseid ja hooldusvabasid käigukaste ei ole olemasFoto: Eneli Riim

Rubriiki toetab

Üha enam uusi müüdud sõidukeid on automaatkäigukastiga, olles teatud mudelite puhul isegi ligi 90%. Seoses automaatkäigukastide osakaalu suurenemisega on aktuaalseks muutunud ka nende probleemid.

Eluaegne ja hooldusvaba käigukast on vale

Automaatkäigukast on kaasaegse sõiduki kõige keerulisem elektromehaaniline agregaat ning paljud autotootjad isegi ei suuda antud seadet ise konstrueerida, vaid kasutavad selleks spetsiaalseid ettevõtteid. Seetõttu tasub skeptiliselt suhtuda autotoojate väidetesse, et automaatkäigukast on “eluagne ja ei vaja hooldust”, vaid kuulata käigukastitootjate soovitusi agregaadi hooldamisel.

Eesti suurima, spetsiaalselt automaatkäigukastide hoolduse ja remondiga tegeleva ettevõtte Hõbenool OÜ juhatuse liikme Jürgen Riimi sõnul on statistika see, mis ei valeta.

Käigukast on nii kahjustunud, et hooldusel pole mõtet

Hõbenoole töökodadesse Tallinnas ja Kadrinas broneeritakse aastas aegu umbes 1500 käigukasti hoolduseks. Üle 100 auto aga hoolduseni ei jõuagi, sest eelneva kontrolli käigus on selgunud, et käigukast on rikkis ja õlivahetus oleks lihtsalt raha raiskamine. Lisaks hooldusele jõuab täiesti katkiste automaatkäigukastiga autosid remonti umbes 500 tk aastas.

“Kusjuures üle poolte autoomanikest ei tunneta veel ise, et käigukast on juba kahjustustega ning toimub väga intensiivne kulumine, mis lõpeb peatse remondiga,” ütleb Riim.

Tegelikult on pilt isegi veelgi kurvem kui minna margipõhiseks – teatud Audi Multitronik või Volvo/Opel käigukastidel on probleeme oluliselt rohkem. Sõidukite omanikud, kelle auto käigukastis on juba häired (jõnksud käiguvahetusel, pöörete kõikumine vms), peaksid õlivahetusse väga ettevaatlikult suhtuma.

“Me teeme alati enne iga õlivahetust testsõidu ja põhjaliku diagnostika, et kliendid ei peaks raha raiskama sinna, kus seda kõige vähem teha oleks vaja – vahetada õli katkises käigukastis. Mõistlikum on siis juba kas kohe remonti tulla või sõita võiduka lõpuni (eriti kui tegemist on vana ja odava autoga)”, ütleb Riim.

Miks autotootjad käigukasti hooldust ei tee?

Jürgen Riimi sõnul keskenduvad autotootjad asjaolule, et suure tõenäosusega peab hooldamata käigukast esimese autokasutaja käes vastu. Statistiliselt on see kuskil 100 000-150 000 km ning 3-5 aastat.

Peamine, miks autotootjad soovitavad hooldusele mitte tähelepanu pöörata, on soov näidata uue auto hoolduskulusid võimalikult madalana.

“Toimub niiöelda kollektiivne vassimine, kus ükski tootja ei taha kapist välja tulla ja tõtt tunnistada, et automaatkäigukast vajab hooldust” märgib Jürgen Riim.

Seevastu käigukasti tootjad soovitavad käigukasti hooldada ning nüüdseks on ka autotootjad hakanud õlivahetusele tähelepanu pöörama. Teatud Audi, Mercedese jt. sõidukite mudelitele on autotootjad andnud juba soovituse, mõnel juhul ka lausa kohustuse, käigukaste hooldada.

Kui tihti on vajalik õli vahetada?

Automaatkäigukaste on väga erinevaid, erinedes üksteisest nii tööpõhimõtte, kasutatava õli kui ka vastupidavuse poolest. Üldistatult võib kasutada selliseid intervalle:

  • CVT 40 000- 60 000 km või 8 aastat
  • DSG 40 000- 60 000 km või 8 aastat
  • tavaautomaat (nõrgemad käigukastid – enamasti esiveolised) 60 000 – 80 000 km. Tugevad (taga- ja nelikvedused) 80 000 – 100 000 km või 8 aastat.

Kui auto sõidab vähe, kas siis peab käigukasti hooldama?

Nagu mootoriõli, vananeb ka automaatkäigukasti õli seistes. Tootjafirmad soovitavad maksimaalselt iga 5-8 aasta tagant õli välja vahetada.

Eelkõige põhjustab õli vananemist õhus leiduv niiskus ning pikka aega kõrgel temperatuuril õli sees olevate lisandite mõju vähenemine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.