Uued reeglid: purjuspäi rattaga sõitmise eest krõbe trahv, teel ratturiga 1,5 meetrit vahet

Foto: Laura Oks, Postimees / Scanpix Baltics

Rubriiki toetab

Politsei avaldas Liiklusjärelvalvekeskuse lehel rea liiklusseaduse muudatusi. Uued reeglid hakkavad kehtima järgmisest nädalast ehk 9. juulist.

Eelkõige täpsustavad need auto või muu sõiduki parkimist, jalgratturist autoga möödumist ning joobeseisundis rattaga sõitmist. Nagu ka Autogeeniuses eile avaldatud video tõestab, on need turvalisuse mõttes vägagi olulised.

Parkimine kergliikuriga

  • Esiteks tohib asula sõiduteel sõidukit peatada või parkida vaid ühes reas. Jalgratast, pisimopeedi, mopeedi ja külghaagiseta mootorratast ning kergliikurit võib parkida kõrvuti ka kahes reas, arvestades, et sõiduki pikitelg peab olema rööpne sõidutee äärega ja takistuse puudumise korral ei tohi sõiduk olla kaugemal kui 0,2 meetrit sõidutee äärest.
  • Jalgratas, kergliikur ja pisimopeed pargitakse kõnnitee, jalgtee või jalgrattatee äärde nii, et see asub eemal sõidutee äärest ja sõiduki pikitelg on rööpne sõidutee äärest kaugemal asuva kõnnitee, jalgtee või jalgratta- ja jalgtee äärega. Takistuse puudumise korral ei tohi sõiduk olla sellest äärest kaugemal kui 0,2 meetrit. See ei kehti, kui sõiduk pargitakse rattahoidikus või liikluskorraldusvahendiga määratud kohas või lukustatakse sõidutee pool asuva taristu külge.

Möödasõit kergliikurist

  • Autojuht ei tohi vastassuunavööndi kaudu mööda sõita jalgratturist, pisimopeedijuhist või kergliikurijuhist, kui möödasõidul ei ole võimalik hoida vähemalt 1,5-meetrist külgvahet!
  • Pärisuunavööndis ei tohi juht samuti mööda sõita jalgratturist, pisimopeedijuhist või kergliikurijuhist, kui möödasõidul ei ole võimalik hoida vähemalt 1,5-meetrist külgvahet.
  • Samas võib jalgratturist, pisimopeedijuhist või kergliikurijuhist neid ohustamata mööduda, mööda sõita või ümber põigata, ületades möödasõitu keelavat teekattemärgist.
  • Samuti võib jalgratturist, pisimopeedijuhist või kergliikurijuhist neid ohustamata mööduda, mööda sõita või ümber põigata väiksema kui 1,5-meetrise külgvahega, kui sõidetakse alla 30 kilomeetri tunnis või kui jalgrattur, pisimopeedijuht või kergliikurijuht sõidab jalgrattarajal.

Kergliikuri joobes juhtimine

  • Kergliikuri juht ei tohi olla alkoholi piirmäära ületavas seisundis ega joobeseisundis. Joobeseisund ja alkoholi piirmäära ületamine tuvastatakse korrakaitseseaduses sätestatud korras.
  • Jalgratturi, kergliikurijuhi ja pisimopeedijuhi ühes grammis veres ei tohi olla alkoholi 0,50 milligrammi või rohkem ega ühes liitris väljahingatavas õhus 0,25 milligrammi või rohkem.
  • Jalgratta, kergliikuri või pisimopeedi juhtimise eest lubatud alkoholi piirmäära ületanuna karistatakse rahatrahviga kuni 50 trahviühikut (s.o kuni 200 eurot)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.