Uuring: nende mudelite hodomeetri näitu on kõige tõenäolisemalt keritud

Foto: Aivar Aotäht, Sakala/Scanpix Baltics

Rubriiki toetab

Läbisõidunäidu tagasikerimine on kasutatud autode turul üks levinumaid petuskeeme ja ei ole ka aastal 2021 kuhugi kadunud. Seeläbi tõstetakse ebaausate võtetega kasutatud sõiduki hinda ja rikutakse auto väärtust. Hiljutisest carVerticali uuringust selgus, et Saksa eliitmarkide ostjatel on suurim oht soetada muudetud hodomeetri näiduga auto.

TOP 10 kõige sagedamini tagasikeritud läbisõiduga mudelit

Enim tagasikeritud läbisõiduga autode nimekirja väljaselgitamiseks analüüsis IT-firma carVertical enam kui 700 000 kasutatud auto ajalugu aruannetest, mis loodi ajavahemikus november 2020 kuni november 2021. Uuriti 18 erinevat turgu, sealhulgas Poola, Rumeenia, Ungari, Prantsusmaa, Sloveenia, Slovakkia, Tšehhi, Leedu, Läti, Eesti, Ukraina, Bulgaaria, Serbia, Saksamaa, Horvaatia, Venemaa, Ameerika Ühendriigid ja Itaalia.

Selgus, et 16,1 protsendil viimase 12 kuu jooksul kontrollitud sõidukitest on esinenud läbisõidu tagasikerimist.

Läbisõidu andmed näitavad, et BMW M5 on kõige rohkem muudetud hodomeetrinäiduga auto; üle kolmandiku kasutatud sõidukitest olid võimaliku pettusega seotud. Nagu CarVerticali autoekspert Matas Buzelis hiljuti märkis, siis tervet nimekirja valitsevad BMW erinevad mudelid:

“Poole TOP 10 nimekirjast hõivavad selle tootja autod. Näitaja on korrelatsioonis kasutatud BMW-de nõudlusega erinevatel turgudel. Samuti selgub andmetest, et kallimad autod võivad suurema tõenäosusega olla muudetud läbisõidunäiduga ning selle tõsiasjaga tuleb kasutatud sõidukit otsides arvestada.”

Kallim auto, suurem kasum

Tagasikeritud läbisõiduga autode edetabeli teisel ja kolmandal kohal on BMW 7. seeria ja Subaru Outback vastavalt 33,4 ja 31,8 protsendiga. Audi A8 oli sageduselt viies läbisõidupettusega auto, selle sportlikum vend A7 saavutas kümnenda koha, kusjuures veidi üle veerandi (25,8 protsenti) sellistest sõidukitest olid uuringu põhjal vähendatud läbisõiduga.

Matas Buzelis selgitab, et kõrgema klassi sõidukite sagedasem esindatus muudetud hodomeetrinäiduga sõidukite nimekirjas tuleneb ennekõike suuremast võimalikust vaheltkasust selliste kasutatud autode müügil.

Mida vanem, seda ohtlikum

Uuringud näitavad, et kasutatud auto ostmisel on oluline kontrollida auto läbisõitu, eriti vanemate sõidukite puhul. Kõige populaarsemad muudetud hodomeetri näiduga mudelid toodeti aastatel 2006–2016.

“Kõige sagedamini tagasikeritud läbisõidunäiduga autode nimekiri koosneb peamiselt eliitklassi sõidukitest, kuid on ka rahvaauto mudeleid, kuigi nende osatähtsus on muudetud läbisõiduga autode üldarvust väiksem. Subaru, Fordi ja Volkswageni autod kuuluvad kõrgema klassi sõidukitega samasse vanuserühma. Tundub, et 5 – 15 aasta vanuste autode läbisõidud on kõige tõenäolisemalt tagasi keritud,” ütleb Buzelis.

Matas Buzelis selgitab, et uusimate mudelite puhul võib läbisõidunäidu muutmine olla veidi keerukam. Uuemate autode juures on ka pettused vähem levinud, sest nende üldine läbisõit on madal: “Ei ole eriti mõtet läbisõitu tagasi kerida, kui hodomeetril on näiteks 50 000 või 80 000 kilomeetrit, aga ostjal tasub igal juhul üle kontrollida, kas läbisõidu näidud on ehtsad või mitte.”

Diiselautodega kiputakse rohkem petma

Diiselautod on mõeldud suuremate vahemaade läbimiseks, mis tähendab, et selliste masinate juures on suurem tõenäosus läbisõidupettusteks. Küll aga võivad asjad tulevikus muutuda, sest diiselautode müük väheneb. Osaliselt on põhjus ka selles, mis mootoriga autosid kõige rohkem müüdi. Näiteks Volkswagen Phaeton – kümnest muudetud läbisõidunäiduga mudelist üheksa on varustatud diiselmootoriga ja ainult üks bensiinimootoriga.”

CarVertical on IT-andmete ettevõte, mis ehitab ülemaailmset autode ajalooregistrit ning kogub autode ajaloo aruandeid. Toimetas Tarmo Tähepõld.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.