Hea nipp

Vajalik teada sügisel: kuidas kontrollida, kas öökülmad on tee libedaks muutnud?

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Libedad teed ning ootamatud öökülmad käivad käsikäes, eriti sügisesel perioodil, mil juhid on harjunud suviselt kuiva ja probleemidevaba sõiduga. Üks ohtlikumaid ilmastikunähtusi maanteel on must jää, mis eksitava läbipaistvusega jätab tihti mulje, et maantee on puhas.

Paljudel autodel on süsteemid, mis annavad juhile armatuuri märguande, et tee võib libe olla. Sellised märguanded lähevad enamasti põlema siis kui temperatuur langeb alla teatud piiri. Selleks, et teada saada, kas tee on ka päriselt libe, on veel meetodeid.

Arvatavasti saavad paljud juhid tee libedusest aru juba lihtsalt silmadega teed vaadates. Kui tee on silmnähtavalt jäine või lumine, tuleks seda sõidustiili ja -kiirust valides arvesse võtta. Selline lähenemine ei pruugi aga musta jää puhul kehtida – seda pole lihtsalt näha.

Enne suurele maanteele minekut on võimalik teekatte pidavust ka ise tühjal teel järele proovida. Selleks võib juht madalal kiirusel proovida äkilisemalt pidurdamist – ainult juhul kui tee on täiesti tühi! – või madalamalt kiiruselt äkitselt kiirendades.

Kuna mustal jääl äkkpidurdamine on üks ohtlikumaid asju üldse, tuleb kindlasti veenduda, et tee on täiesti tühi ning et sõidukiirus on piisavalt madal, et auto üle kontroll ei kaoks.

Kui auto pidurdusteekond pikem või ootamatu tundub, on tee libe. Libedal teel äkitselt kiirendades rattad ringi käima hakata, mis annab samuti märku, et sõidukiirust ja pikivahet tuleks nüüd vastavalt oludele kohandada.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.