Valmis Vanasadama trammiliini ehituseaegne liiklusskeem. Linnavõim soovitab liigelda jala, rattaga või ühistranspordiga

Rubriiki toetab

Linnavalitsuse sõnul pole midagi teha, projekti realiseerimine võtab kaks aastat ning muidugi tähendab see, et linnaruumis toimuvad muutused, mis toovad kaasa ka ebamugavusi.

“See tähendab, et kahe aasta jooksul tulevad suured muudatused liikluskorralduses. Selleks, et tallinlased oleks rohkem ette valmistatud, räägime oma plaanidest juba praegu. Oleme ka arvestanud üritustega, mis suvel toimuvad – laulupidu ja rohepealinna üritused,” selgitas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart esmaspäevasel pressikonverentsil.

“Jutt on eelkõige uuest linnaruumist ja ka tulevikus räägime uuest püsivast liikluskorraldusest. Projektiga oleme tegelenud viimased kolm aastat, aga just rohepealinna aastal algab projekti realiseerimine,” lisas Kõlvart.

“Me ei räägi lihtsalt trammitee ehitusest, vaid me räägime sellest, et kahe ja poole kilomeetri ulatuses uueneb linnaruum, mitte ainult maa peal, vaid ka maa all. Väga palju on seal keerulisi aspekte just maa all: küttetrassid, sademeveed, haljastus jne.

Meie eesmärk on esile tõsta ühistransport, aga ühistranspordi esiletõstmine ei ole võimalik, panemata suuremat rõhku jalakäijatele. Seetõttu me ühe suure muutusena selle projektiga koos toome ka kaubamaja juures Gonsori-Laikmaa tänava ristmikul jalakäijad tagasi maa peale.

Teisisõnu muutub kogu see trajektoor paremini läbitavamaks, mitte ainult trammiga sõitjatele, vaid ka ratturitele ja jalakäijatele. Ma arvan, et see klapib ka meie eesmärgiga, et võimalikult palju inimesi, kes liiguvad sadamasse või sadama piirkonda, kasutaks muud, kui oma autot,” rääkis abilinnapea Vladimir Svet.

“Nüüd kui rääkida konkreetsemalt, näitab skeem ära peamised töötsoonid, eriti need, mis lähevad ehitusse alates 7. märtsist. Erinevate värvidega on näidatud suunad, mida soovitame eratranspordi kasutajatel rakendada.

Nii nagu oleme seda tegelikult juba korduvalt rääkinud Jõe Pronksi tänavate rekonstrueerimise puhul, tulebki vältida võimalusel tööde piirkonda, tuleb kasutada ümbersõiduteid. Ei ole küsimust, et tööde piirkonnas hakkavad olema ummikud, see tulebki väga keeruline aeg südalinna liikluses. Seega, mida paremini juhid oma aega planeerivad ja mida selgemalt nad saavad aru, mis on ümbersõidusuunad, seda rohkem saame n-ö maandada kõikide nende tööde mõju.

Endiselt soovitame kõikidel autojuhtidel kasutada Waze’i äppi, sest kogu info läheb operatiivselt sinna nii liikluskorralduse muudatuste kui ka ummikute olukorra kohta. Ja võib-olla see skeem võiks olla suunitluseks, et lähimal aastal üks üldine põhimõte kesklinnas liiklejatel on see, et kui on vaja minna kesklinna, tuleb enda käest küsida, kas ma pean minema autoga, kas võib-olla ma ei pea minema oma tavalist trajektoori kaudu, võib-olla ma saan kuidagi teistmoodi oma marsruuti korraldada?

Muidugi oluline põhimõte, mida me tegelikult oleme propageerinud juba mõnda aega, on see, et transiitliiklus ei peakski meil südalinna läbima rohkem, kui seda on päriselt ka vaja. Ja nüüd ilmselt juba sellel kevadel-suvel peavad paljud inimesed selle üle veel kord mõtlema,” selgitas Svet.

Projekti raames valmib ligikaudu 2,5-kilomeetrisel lõigul uus trammiliin, mis algab Kivisilla ja Gonsiori tänavate ristmikust ning ulatub kuni Põhja puiesteeni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.