Hea nipp

Mis on “kanna ja varba” tehnika ja kuidas see käib?

Rubriiki toetab

Auto täpne kontrollimine ja selle tunnetamine igas olukorras teeb inimesest parema autojuhi. Ringrajal manuaalkastiga sõites on kohustuslik osata “kanna ja varba” tehnikat või heel and toe’d. Kuid autosõitu nautiva juhi puhul on tegemist peaaegu, et sama kohustusliku oskusega ka toredatel käänulistel teedel.

Heel and toe tehnikat on vaja kasutada siis, kui pidurdamisel soovitakse käiku alla vahetada. Manuaalkastiga autol on kokku kolm pedaali, kuid inimesel on jalgu kaks. Sellest hoolimata peab käiguvahetusel kõiki kolme pedaali opereerima.

Käigu alla vahetamisel ei piisa pelgalt siduri vajutamisest ja lahti laskmisest, sest mootoripöörded peab tõstma gaasipedaaliga kõrgemale. Siis on käiguvahetus sujuv ja säästad auto kallist mootorit ja käigukasti. Pidurdamisel on vaja vajutada sidur alla, kiiresti pressida gaasi ja lasta sidur jälle pärast käiguvahetust lahti.

Harjumatu tegevus vajab koordinatsiooni

Vasak jalg püsib alati siduripedaali jaoks, kuid parema jalaga peab vajutama koos nii pidurit kui ka gaasi. Tehnika nimi ongi sellest tulnud, et üks moodustest kahte pedaali korraga vajutada on piduri hoidmine pöia ja varvastega ning gaasi vajutamine kanna osaga. Selline lähenemine töötab hästi siis, kui kahe pedaali vahe on lai või, kui gaasipedaal on kinnitatud põrandale.

Kui juhil pole liialt väike jalanumber, saab edukalt hakkama ka jala kõige laiema osa, pöia, kasutamisega mõlemal pedaalil. Tuleb lihtsalt leida see tasakaal, kus saab kindlalt hoida pidurit pöia vasaku poolega ning samas “veeretada” jala paremat osa gaasi peale, et käiguvahetuse ajal pöörded tõuseksid.

Kindlasti soovitame esimesed harjutused teha turvaliselt ja mitte liikluses. Peale mõningat harjutamist on kanna ja varba tehnika kasutamine juba lihasmälus kinni.

Lihtsam on tehnikat, kui seda näha saab. Kuigi internetis leidub sadu videoid, mis seda näitavad ja õpetavad, on üks põhjalikemaist The Smoking Tire YouTube’i kanalil. Vaata head ülevaadet heel and toe tehnika õpetusest ja hakka ka ise usinasti harjutama

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.