Viis näpunäidet, mida meeles pidada topeltsiduriga auto puhul

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Pärast manuaal- ja automaatkastide soovitusi on viimaseks pakkuda ka spetsiifilisem automaatkasti liik, milleks on topeltsiduriga käigukast. Paljutel uuematel autodel on automaatkastid just kahe siduriga, tagamaks sujuvamad ja kiiremad käiguvahetused.

Kui omad topeltsiduriga automaatkastiga sõidukit, siis pea meeles järgnevaid viite punkti:

  • Kui auto peatub lühemaks ajaks ei ole vaja D-käiku vahetada N- või P-peale. Kõlaks justkui loogilisena, et seistes võib üks siduritest automaatkastis hakata kuluma. Tänapäeva topeltsiduriga käigukastidel eraldatakse sidur mootorist niipea, kui auto seisma jääb, mis tõttu ka sidur seistes ei kulu.
  • Tõusul seistes kasutada alati pidurit, mitte loota käigukasti peale. Automaatkastidega hakkab auto ise vaikselt edasi minema ja tõusudel võib auto ka ise seista ilma piduri pideva vajutamiseta. Topeltsiduriga käigukastiga tõusul seisma jäädes ja siis pidurit jälle lahti lastes tekitab see kulumist ja liigset kuumust sidurile. Kui ei ole plaanis edasi sõita hoia piduri pedaal kindlalt vajutatuna.
  • Vaikselt edasi “roomamine” kulutab siudrit. Liikluses on ummikutes levinud sentimeetrite haaval vaikselt edasi veeremine, et saaks koguaeg ikka teistel sabas püsida. Pidevalt natuke piduri lahti laskmine ja jälle pidurdamine tähendab aga seda, et sidur ei eraldu mootorist täielikult, sest auto pole küllalt suurt kiirust veel saavutanud. Sarnaselt eelmise punktiga tõstab see vajadusetult siduri temperatuuri, mis omakorda kulutab seda.
  • Pidurdamisel käigu ülesse ja kiirendamisel alla vahetamine võtab kauem aega. Topeltsiduriga automaatkastid on kiired ja sujuvad just see tõttu, et näiteks kiirendades või pidurdades üritab üks sidur vastavalt ennetada, kas järgmine käik oleks suurem või väiksem. Kiirendades on ülesse vahetused nobedad ja pidurdamisel mööduvad alla vahetused kähku. Kui aga vahetada pidurdamisel käiku üles, ei järgi see käigukasti elektroonilise aju loogikat, mis tõttu võib käiguvahetus natuke aeglasem olla. Kuigi selline käitumine ei mõju käigukastile otseselt halvasti, võib see tekitada kärsitumates inimestes pahameelt, miks käiguvahetused nii kaua kestavad.
  • Seisult maksimaalse kiirenduse jaoks ära hoia piduri- ja gaasipedaali pikalt all. Topeltsiduriga käigukastide puhul on kohapealt nobedaim kiirendusviis vajutada pidur alla, seejäral ka gaasipedaal ja oodata, et pöörded tõusevad, mille järel pidur jälle lahti lasta. Kui aga nii pidur- kui ka gaasipedaali liialt pikalt all hoida kulutab see liigselt sidurit. On ka kägukaste, mis oskavad seda ise vältida. Juhul, kui auto ei liigu mingi kindla aja jooksul langetab auto mootori pöörded ise madalamale, et sidurit mitte kulutada.

Vaata ka Engineering Explained videot kõikide viie näpunäitega, kus seletatakse punktid natuke peenemalti lahti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.