Viis nippi, kuidas oma autot edukalt veebis müüa

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Olgu põhjuseks uue auto hankimine, hobiprojekti valmimine või lihtsalt elukutseline müügitöö, jõuab suur hulk meist ühel või teisel hetkel olukorda, kus autost oleks vaja lahti saada.

Selleks on praktiliselt kaks võimalust. Panna auto müüki veebiportaali või müüa see mõnele kokkuostjale. Selles tükis keskendume sellele esimesele variandile ning ei hakka arutlema, kumb nüüd kavalam oleks.

Pildid, pildid ja veelkord pildid

Jalamatid võiksid küll puhtamad olla, kuid vähemalt on ka tagumistest istmetest pilti tehtud.

Kõige olulisem ja esimene asi, mida inimene veebis kuulutusi sirvides märkab, on auto pilt. See on ainuke viis, kuidas potentsiaalne ostja saab oma silmaga sõiduki kvaliteedis ja olukorras veenduda, ilma kohale tulemata. Isegi kui müüja on kuulutuse alla terve romaani kirjutanud preestritest ja vanaemadest, kes autot kasutasid, erinevatest remonditöödest ja madalatest hoolduskuludest, on pilt ikkagi see, mida esimesena nähakse.

Kui omanikul on tõsine soov autot müüa, tuleks pildistamisega ka veidike vaeva näha. See tähendab, et pildistamiseks võiks kaamera puudumisel olla natukenegi võimekam nutitelefon, milles ka mõni megapiksel peitub. Pildid väljast peaksid autot näitama igast nurgast, 360 kraadi.

Samuti on oluline näidata interjööri, armatuuri ja ka tagumisi istmeid (kui need olemas on). Kaamerat või telefoni hoides vältida käte värisemist. Pildistada võiks vahetult peale auto pesemist, hästi valgustatud ning viisakas ümbruses, näiteks tühjas parklas. Viimasena – “kunstilised” pildid võiks jääda Instagrami. Autokuulutuses mõjub lahe filter pigem häiriva faktorina kui plusspunktina, samas võiks esimene pilt autost olla siiski kuidagi pilkupüüdev, et teiste kuulutuste seast välja paista.

Pese auto korralikult puhtaks

Olgu, pildid teed peale pesu. Kuid äkki võiks auto müüki paneku puhul ka korralikult pesta, mitte lihtsalt voolikuga üle käia? Kasutatud autot ostes ei oota keegi (loodetavasti), et istub esindusest välja sõitnud tutikasse ja läikivasse sõidukisse, millel veel tehaselõhn küljes. Kuid sellegipoolest ei taha keegi ei kuulutuses ega päriselt autot ostes näha poripritsmeid rattakoobastel, surnud putukaid esiklaasil või kõige hullem – prahti istmete vahel.

Seega, enne kui üldse kaamerat välja hakkad võtma, varu tund-paar ja kasi auto korralikult nii seest kui väljast puhtaks. Käi üle istmed, armatuur, äkki saad isegi istmete vahelt selle mündi või nätsutüki kätte, mis sinna kolme aasta eest kukkus. Keelatud ei ole ka autot vahatada ning võibolla autosse ka mingi lõhnaelement muretseda. Eriti juhul, kui auto eelmine omanik autos kopse kulutada armastas.

Müü autot õigel ajal

Kas selle kabrioletiga peamiselt talvel sõidetaksegi?

Öeldakse, et hea ärimees müüb kasvõi Saharas liiva. Okei, aga kabrioletti proovi ikka enne suve müüa, mitte pärast. Müügiportaale jälgides ja lihtsalt statistikat vaadates on näha, millal mingeid autosid rohkem ja millal vähem müüakse. Tõenäoliselt läheb sahaga nelikveolise maasturi müük kevadel raskemini kui talvel.

Võib leiduda ka neid, kes muidugi otsivadki talvel soodsamaid pakkumisi suveautole, kuid trendid näitavad siiski, et aastaaeg loeb. Õige aeg tähendab muidugi ka seda, et arvesse tuleb võtta konkurentsi. Seega, kui auto müük on jaanuari paiku mõttes, võiks auto kevadiseks müügiperioodiks juba ette valmistada.

Eemalda pisivead ise

Auto müügiks ette valmistamine tähendab nii auto korralikku pesu kui ka pisivigade likvideerimist. Siin all peame silmas näiteks katkise või puuduoleva veljekatte asendamist uuega, kriiksuva ukse õlitamist või mõne muu iluvea parandamist, mis tegelikult omanikule üle jõu ei käi.

Sellised väiksed – ja tüütud – asjad ei pruugi tegelikult auto eelmist omanikku üldse häirida, kuid võimalikule ostjale võib see vägagi oluline olla. Samuti rõhutaks siinkohal pisivea ja suure vea erinevust. Kui kirjelduses on kirjas, et leidub iluvigu ja selle all on mõeldud lõhkist esiistet, ei pruugi osapooled sellest ühte moodi aru saada.

Ole kirjelduses aus ja põhjalik

Lõpuks jõuame auto kirjelduse juurde, mis klassikaliselt on auto müügikuulutustes lehe alumises osas. “Auto on tehniliselt heas korras” või “sidurdab pidurdab ilusti” ei ütle ostjale midagi. Mida tähendab tehniliselt heas korras? Millal viimati hammasrihma vahetati? Missuguseid remonttöid hiljuti teostatud on? Kas sellele mudelile omased vead on parandatud? Need on küsimused, millele inimene kirjeldusest vastust otsib.

Kuulutuse usaldusväärsust tõstab loomulikult ka müüja nime ja kontakti ning auto registreerimistunnuse ja VIN-koodi olemasolu. Vastasel juhul võib müüja enda postkastist leida hulgaliselt kirju sisuga “kas vin koodi saaks”. Samuti peaks müüjana olema sa ka telefonitsi kättesaadav või märkima üles ajad, mil müüjaga võimalik suhelda on. Suheldes ole sõbralik, vasta küsimustele ausalt ning ära karda öelda “ei tea”, kui sa tõesti ei tea mõnele küsimusele vastust.

Lühidalt: mida rohkem vaeva näed müügiga, seda suurema tõenäosusega leiab su auto ka uue omaniku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.