Circle K: sel nädalal tõstsid nafta hinda OPEC+ tootmiskärped

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Aprilli esimesel nädalal liikus Brent toornafta hind maailmaturul vahemikus 78–86 USA dollarit barreli kohta, Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuhi Indrek Sassi sõnul oli nädala suurimaks toornafta hinna tõstjaks OPEC+ otsus kärpida tootmismahte 1,16 miljonit barrelit päevas, samas avaldasid hindadele negatiivset mõju oodatust nõrgemad USA majandusnäitajad.

“Aprill algas Brent toornafta hinna järsu tõusuga, kui hind hüppas OPEC+ kärpeteate järgselt 79 dollari tasemelt järsult 85 dollari tasemele,” märkis Sassi.

“Niigi hapra nõudluse-pakkumise tasakaalu juures on turud selliste uudiste osas väga tundlikud ning reaktsioon oli kiire ja järsk,” ütles ta, lisades, et kuigi OPEC-i tootmismahud on juba praegu pea 1 miljon barrelit päevas väiksemad kui seni kehtiv toodangueesmärk, on siiski risk, et hind liigub kärpeuudise mõjul veelgi kõrgemale.

Lisaks OPEC+ kärpeteatele toetab Sassi sõnul nafta hinda maailmaturul ka USA toornafta laovarude langus. “USA naftavarud langesid teist nädalat järjest – eelmisel nädalal 7,5 ja sel nädalal 4,3 miljonit barrelit,” nentis Sassi ja selgitas, et prognoositust suurem laovarude langus tõstab ka toornafta hinda maailmaturul.

Maailmaturu toornafta hinda langetavate teguritena toob Sassi välja selle, et languses on nii eurotsooni kui USA tootmisindeksid. “See võib viidata majanduse jahtumisele ja langetada nõudlust naftatoodete järele. Uued tellimused USA-s toodetud kaupadele on olnud teist kuud järjest languses. Ka tööturul on tööpakkumiste arv oodatust madalam,” kirjeldas ta.

Mootorikütuste hinnastamisjuhi sõnul on analüütikute sõnul küsimärke ka Hiina majanduskasvu väljavaadete osas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.