Arvamus: Tulevik on suuresti keskkonnale kahjulike linnamaasturite päralt, kuid elektrimaasturid võivad olukorra päästa

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Nissan X-Trail/Rogue oli 2017. aasta enim müüdud linnamaastur. Foto: Nissan.

Linnamaasturite tõusu ja võidukäiku on tunnistanud nii meedia, autoostjad ja kõige selgemalt loomulikult autotootjad. Igal tootjal on praeguseks vähemalt üks – kui mitte mitu (nt Audi, BMW, Mercedes) – kõrgema kliirensi ja vähemalt valikulise nelikveoga sõiduk mudelivalikus.

Viimaste aastatega oleme näinud varem pigem pereisadele ja -emadele mõeldud suuri ja esmapilgul kohmakaid linnamaastureid ehk SUV-sid ka sellistelt tootjatelt nagu Rolls-Royce, Bentley, Lamborghini ja varsti ka Aston Martin. Kes oleks kümme aastat tagasi suutnud ennustada, et Porsche enimmüüdud mudeliks saab väike crossover ja et Ferrari teeb oma linnamaasturi?

Top 3 linnamaasturid möödunud aastal: Nissan X-Trail, Toyota RAV4, Honda CR-V. Foto: Scanpix.

Ennustuste kohaselt moodustavad linnamaasturid 2020. aastaks poole USAs müüdud sõidukitest. Sarnaseid müügiennustusi on teinud ka mitmed autotootjad ja nagu Ford meile näitas, ei pruugi väiksemate autode müük enam tootjate jaoks üldse kasulik olla.

Suurus ja mugavus peab millegi arvelt tulema

Crossoverite ja linnamaasturite suureks plussiks on nende suurus. See tähendab mugavamat autosse istumist ja sõitu, suuremat ohutust ning rohkem ruumi pakkide ja reisijate jaoks. Teisest küljest tähendavad suuremad autod aga suuremat – kahjulikku – mõju keskkonnale.

2005. kuni 2008. aastani paranes uute autode keskmine kütusekulu keskmiselt 1,8% aastas. Peale seda on areng aga langenud 1,1% 2015. aastal. Autode poolt toodetud saastega võitlemiseks peaks vastav näitaja paranema aga pea kolm protsenti aastas, kirjutas New York Times. Linnamaasturid jagavad tihtipeale küll väiksemate mudelitega sama mootorit, kuid on ehituselt siiski vähem aerodünaamilised.

Päästjaks võiks olla elektrimaastur

Väiksemate autodega võrreldes on linnamaasturid energiasäästlikuse poolest umbes kolmandiku võrra vähem efektiivsemad. Keskkonna säästmise poolt räägivad aina juurde lisanduvad elektrilised linnamaasturid, kuigi ilmselgelt on selles vallas veel tükk maad minna. Ainuke müüginumbreid näitav elektriline maastur on endiselt Model X, mida on tänaseks USAs veidi üle 50 000 müüdud.

Jaguar I-Pace elektrimaasturi hinnad algavad 79 680 eurost. Foto: Jaguar.

Elektriliste linnamaasturid jagavad põhimõttelt samasugust miinust oma sisepõlemismootoritega vendadega – hind. Kui linnamaasturid on üldiselt väiksematest mudelitest kallimad, siis elektriliste maasturite puhul lisandub sellele veelgi kallim tehnoloogia. Elektrimaasturite kasuks ei räägi ka välja arendamata taristu argument ja sellega seotud limiteeritud sõiduulatuse argument.

Linnamaasturite edu võib teiste mudelite arengut soodustada

Veidi üllatava plussina võivad piirituna tunduvad linnamaasturite müügitulemused kindlustada hoopis sportautode tulevikku. Nimelt lubab crossoverite ja maasturite müügist tulnud kasum tootjatel vabamalt eksootilisemaid ja sportlikumaid mudeleid arendada ja täiustada.

Audi müügijuhi sõnul mängib kahanevate müüginumbritega TT mudel brändi jaoks siiski olulist rolli, seda eriti just noorema publiku seas. Teisisõnu paneb Audi Q-seeria tugev käekäik õla alla näiteks TT ja R8 mudelitele. Samuti aitab Macani ja Cayenne’i edu tõenäoliselt kaasa Porsche 911 ja Caymani arengule.

Porsche Macan müüs möödunud aastal kolm korda rohkem kui 911 mudel. Fotol 2019. aasta facelift Macan. Foto: Porsche.

Optimist võib loota, et lisaks sportlike ja eksootilisemate mudelite arendusele jääb tootjatel ressursse ka säästlikuma ja energiaefektiivsema tehnoloogia arendamisele, mis lubaks tulevikus osta hübriid- või elektrilise maasturi sama hinnaga, mis praegu vaid fossiilkütusega mudelitele kehtib.

Kuigi Ford F-150 möödus eelmisel aastal müüginumbritega varem maailma enimmüüdud Toyota Corollast ja linnamaasturid moodustasid 34% kõigist müüdud sõidukitest, võime loota, et tootjad väiksemaid sõidukeid päris ära ei unusta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.