Linnamaasturid

Audi Q7 V12 TDI: diiselmootoriga linnamaastur, mille sarnast me enam ei näe

Selle aasta aprillis rääkisime Audi R8 superauto baasil ehitatud huvitavast kontseptautost, millel oli V8 või V10 bensiinimootori asemel hoopis V12 TDI diisel jõuallikat. Selle sama mootoriga jõudis siiski üks auto tootmisse ja see oli Q7 linnamaastur.

Olen seda alati öelnud ja kordamine on tarkuse ema: kui keegi oleks suutnud ehitada tõelise superauto suure diiselmootoriga, siis oleks see Audi. Põhjus on tegelikult väga lihtne, nagu paljude iseäraste sportautode alguslugude puhul ikka – autosport.

Diisliga ringrajale

Aastal 2006 alustas Audi kestvussõitudel nagu Le Mans 24h, Sebring 12h ja mitmed muud, võistlemist R10 TDI-nimelise LMP1-klassi võidusõiduautoga. 2008. aastaks oli R10 TDI saavutanud kolmel järjestikul Le Mans 24-tunnisel sõidul võidu.

Audi R10 TDI, 2007. a. Le Mans’i finišis

Edu saladuseks oli 2006. aastal veel täiesti uudne idee maailma tippklassi võidusõiduautost, mille jõuallikas jookseks diiselkütuse peal. R10 TDI südameks oli 5,5-liitrine V12 TDI mootor, mis tootis ül 650 hj.

Muidugi oli see aeg, kui dieselgate ja kõik sellega seonduv oli kauges tulevikus umbes 10 aasta kaugusel. Mis oleks parim tõestus diiselmootorite vastupidavusest, võimsusest ja ökonoomsusest, kui kihutada täiel kiirusel mööda Le Mans’i linna lähistel olevaid külateid?

Ringrajalt tänavatele

Diiselmootoritega autospordi tipus kimamine jätkus kuni 2016. aastani. Soovides lõigata kasu Audi metsikust edust TDI mootoritega ringrajal, asusid Audi insenerid välja mõtlema lahendusi, kuhu üks pirakas V12 TDI jõuallikas ära mahutada.

5,5-liitrine V12 Audi R10 TDI võidusõiduauto mootor

Kui varem mainitud R8 V12 TDI oleks olnud omal ajal (ja ka siiani) täiesti ainulaadne diiselmootoriga superauto, jõudis võimas diiselmootor tootmisliinile siiski pisut praktilisemal näol. Sündis Audi Q7 V12 TDI.

2006. aasta Pariisi autonäitusel tutvustati kontseptautot ja 2008. aastal jõudis Audi Q7 V12 TDI produktsiooni. Suurel linnamaasturil leidus kapoti all 6-liitrine kahe turboga V12 TDI mootor, mis tootis 500 hj ja 1000 Nm. Tollel ajal oli tegemist kõige suurema pöördemomendiga autoga, mis oli seeriatootmises.

6-liitrine V12 Audi Q7 V12 TDI linnamaasturi mootor

Kuigi ei saaks pahaks panna, kui Audi oleks reklaaminud oma suurimat linnamaasturit kui “otse Le Mans’i rajalt tulnud mootoriga” sõidukit, polnud R10 TDI ja Q7 V12 TDI jõuallikatel suurt midagi ühist.

Mitte päris võidusõiduauto mootor, kuid peaaegu

Kui välja jätta kütus ja silindrite arv, on mootorid iseenesest täiesti erinevad. Tegelikkuses saaks ainult öelda, et Audi Q7 mootori arendamisel “kasutati sarnast tehnoloogiat” või “õpiti R10 TDI võidusõiduautost”.

Sellest hoolimata oli tegemist muidugi väga muljetavaldava saavutusega. Hiiglaslik 2,6- tonnine Q7 linnamaastur kiirendas seisust sajani 5,5 sekundiga, saavutas tippkiiruseks 250 km/h ja pakkus kütusekuluks vaid 11,9 l/100 km. Seda vähemalt ametlikult.

Võrdluseks oli samal ajal esimese põlvkonna Porsche Cayenne ainus diiselmootori pakkumine pelgalt 3-liitrine 240 hj ja 550 njuutonmeeriga. Kiirendus seisust sajani kestis Porsche maasturil 9,2 sekundit.

Audi Q7 V12 TDI oli üks veider linnamaastur, olles kõige ehedam näide oma ajastust. Diisel hakkas peaaegu ägedaks minema ja Audi tahtis tõestada, et ka diislit tankides saab auto kapoti alt leida suuri ja võimsaid V12 mootoreid.

Kuigi esimese põlvkonna Audi Q7 tootmine kestis aastani 2015, lõpetati võimsaima V12 TDI variandi ehitamine juba 2012. aastal. Kindlasti mängis oma rolli ka hind, mis oli pehmelt öeldes krõbe.

Saksamaal algas V12 mootoriga Q7 hind 130 600 eurost. Võrdluseks oli samal ajal V8 vabalthingava bensiinimootoriga Audi R8 superauto baashind 118 400 eurot. Eksklusiivsusel on oma hind, eriti kui tegemist on ainukese V12 diiselmootoriga autoturul.

Kuid kõigest hoolimata on siiski tore mõelda, et kõikidest autotootjatest suutis just Audi pressida ühe kahe turboga 6-liitrise V12 TDI mootori ühte pirakasse linnamaasturisse. See ju lihtsalt paneb muigama.

Siiani läbi aegade võimsaim Audi Q7 on sõiduk, mille sarnast me enam kindlasti ei näe. Diislil on juba mitu aastat mõru maitse juures ning hübriid- ja elektriajamid on uus mood. Kui läheb õnneks, siis isegi linnamaasturite trend võib hakata taanduma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.