Linnamaasturid

BMW ehitas 2000. aastal ainulaadse X5, millel on V12 mootor

Rubriiki toetab

Suurim valik 4x4 autosid
5 marki, 16 mudelit
Tutvu valikuga

Kõige metsikum BMW X5 on V12 mootoriga, mis pärineb võidusõiduautost. Veel üllatavam osa on aga see, et sellise masina ehitas BMW ise juba 19 aastat tagasi.

Tänapäeva linnamaasturi hullusest haaratud automaailmas leiab sportlikke linnamaastureid pea igalt suuremalt autotootjalt. Kuid BMW pani kokku Frankensteini oma esimese põlvkonna X5-st juba 2000. aastal ja läks sellega Nürburgringile.

1999. aastal võitis BMW Le Mans’i 24-tunni sõidu oma V12 LMR prototüüp-klassi võidusõiduautoga. Koostöös Williams F1 meeskonna abiga valmistati avatud kokpitiga ringrajaauto, mille keskmes oli 5,99-liitrine vabalthingav V12 jõuallikas.

BMW V12 LMR

Oluline on ka mainida, et see sama V12 mootor on omakorda edasiarendus McLaren F1 superauto võidusõidu variandi jõuallikast. Muidugi valmistati McLaren F1 superauto jõuallikad samuti BMW poolt.

Võidu tähistamiseks otsustas BMW kasutada sama mootorit ka ühes oma sõiduautos. Kuid selleks ei valitud midagi kerget, madalat ega eriti sportlikku. Valituks sai omal ajal äsja ilmunud BMW X5 linnamaastur.

Täpselt nii. BMW insenerid suutsid Le Mans prototüübi vabalthingava V12 mootori pressida X5 kapoti alla ja siis veel autoga Nürburgringile kihutama minna. Nagu võidusõiduauto mootoritega ikka pole täpne võimsus teada, kuid pakutud on umbes 700 hj.

Ainulaadse X5 V12 rooli istus legendaarne võidusõitja Hans-Joachim Stuck, kes suutis suure masinaga Nürburgringi ajaks sõita 7:50. Tippkiiruseks saavutati Nordschleife pikal sirgel 310 km/h.

Tänapäeval suudab sama ringiaja saavutada ka Honda Civic Type-R, 310-hobujõuline, esiveoline luukpära. 19 aastaga areneb tehnika päris kiiresti.

Seega omamoodi on see 2000. aastast pärit X5 V12 kõige lähedasem sõiduk McLareni linnamaasturile, mis hetkel olemas on. Jõuallikaks on ju siiski lähedane sugulane legendaarse F1 superauto omaga.

Vaata ka videot BMW X5 V12 Nürburgringi sõidust:

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.