BMW XM: selline näeb välja tootmisvalmis megamaastur ja avaldati ka hind

Fotod: BMW

Tänavu tähistab BMW oma kuulsa M-osakonna 50ndat juubelit. Kui sõidukitega tähistamise puhul on siiani piirdutud näiteks M3 ja M4 erimudelitega, siis nüüd on avaldatud eriline, ainult M-brändi jaoks arendatud megamaastur XM.

XM’i oleme varasemalt näinud juba kontseptautona, kuid nüüd on tegemist juba tootmiskõlbuliku mudeliga, mille sarnase saavad kätte ka need kõige-kõigemad BMW kliendid.

Tasub ka mainimist, et antud maasturi puhul on tegemist ajaloos alles teise eksklusiivse BMW M-brändi autoga. Kui reeglina on M-autod nagu M3 või M5 siiski arendatud tavalise BMW mudeli baasil, siis XM on täiesti eraldiseisev. Enne tänast oleme näinud puhtaverelist M-autot viimati 1981. aastal, kui lõpetati keskmootoriga M1 sportauto tootmine.

Sirgete joonte ja teravate nurkadega välimuses tunneb selgelt ära praeguse autotootja disainikeele. Tuttavad on suured “neerud” esivõrena, peenikesed LED-tuled ees ja taga ning XM’i puhul kontrastsed kuldse tooniga detailid märgivad ära auto eksklusiivsuse.

Tehniliste andmete osas uus M-maastur hätta ei jää. Jõuallikaks on pistikhübriid lahendus, mis koosneb 4,4-liitrisest, kahe turboga V-8 bensiinimootorist, mis toodab 489 hj ja ühest elektrimootorist, mille võimsuseks 197 hj. Kokku toodab hübriidajam kuni 653 hj ja 800 Nm.

Veel võimsam Label Red nimeline eriversioon ilmub järgmise aasta sügisel, mis saab 748 hj ja 1000 Nm. XM Label Red ilmumisel on tegemist ka läbi ajaloo võimsaima BMW M-autoga.

Muidugi saab XM’iga sõita ka puhtalt elektrijõul, kuid seda siiski üsna piiratult. Tänu 25,7 kWh mahutavusega akule suudab elektrimootor maasturit edasi vedada 82-88 km (WLTP). Laadimiskiirus on kuni 7,4 kW.

Kiirendusaeg seisust “sajani” on 2710 kg kaaluval sõidukil 4,3 sekundit. Tippkiirus püsib 250 km/h juures, mida saab tõsta 20 km/h võrra, kui valida lisavarustusest M Driver’s Package. Sõites puhtalt elektrijõul on tippkiirus tagasihoidlikum 140 km/h.

Ilmselgelt saab XM ka adaptiivse xDrive nelikveo süsteemi. Muidugi ei maksa oodata esisilla veo lahtiühendamise võimalust nagu viimaste M3, M4 ja M5 nelikveoliste variantide puhul, kuid siiski saab maastur BMW M sportdiferentsiaali, mis jaotab võimsust ja pöördemomenti kõigi nelja ratta vahel vastavalt sõidutingimustele.

Üllatuslikult ei leia XM’ist näiteks kallist ja mugavat õhkvedrustust. Siiski saab adaptiivne vedrustus näiteks anti-roll süsteemi, mis hoiab suure maasturi kere kaldumised paremini kontrolli all.

Esimest korda leiab BMW M-autos ka tagarataste keeramise. Kuigi tavalisemad BMW’d on seda viimaste põlvkondade autodes juba kasutanud, siis M-mudeliteni polnud see tänaseni jõdnud.

Interjöör on disainilt pigem tuttav praeguste BMW tippmudelitega. Muidugi on materjalide kasutus XM’i puhul märksa peenem, näiteks saab valida kulunud vintage välimusega nahka armatuuri ülemise osa peale. Tagumised istmed rõhuvad ennekõike luksusele ja ruumikusele, kirjeldades seda eksklusiivse M Lounge’ina.

BMW XM maasturi hind algab 170 000 euro juurest, mis on BMW maasturi eest üsna palju raha. Kui arvesse võtta, et BMW hindab oma M-maasturit Lamborghini Uruse ja Bentley Bentayga rivaalina, mis mõlemad algavad üle 200 000 euro juurest, siis tundub BMW juba märksa mõistlikuma hinnaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.