Linnamaasturid

Citroën Oli on radikaalne kontseptauto, mis muudab elektriautod lõbusaks ja taskukohaseks

Fotod: Citroën

Rubriiki toetab

Kes saaks unustada Citroëni pisikest Ami elektrisõidukit, mis oli veider, armas, lõbus ja natuke ka frustreeriv – kõike samal ajal. Täpselt selliseid, täiesti omanäolisi ja natuke veidraid masinaid automaastik vajabki ning Prantsuse autotootja on hakkama saanud järgmisega.

Citroën Oli on kompaktne täiselektriline linnamaastur, mis näitab Citroëni uut lähenemist elektriautodesse. Selleks on lõbus sõiduelamus ja samas soodne auto, mis ei pea tingimata olema odava ilme ja tunnetusega.

Citroën ise on vältinud termini linnamaasturi kasutamist, kirjeldades sõidukit mitmetahulisena ja mis oleks täpselt see, mida klient soovib: pereauto, linnaauto, seiklusauto või tööauto. Silmatorkav, ebatraditsiooniline hoiak ja siluett on isikupärased, pakkudes kompaktse linnamaasturi suurust olekut 4,20 m pikkuse, 1,65 m kõrguse ja 1,90 m laiuse autoga.

Sarnaselt Citroën Amiga üritab autotootja olla ökonoomne ka auto ehituses, kasutades identseid kaitseraud nii ees kui taga. 50% Oli valmistamiseks kasutatud materjale on taaskasutatud ja 100% neist saab hiljem omakorda taaskasutada.

Autotootja tootearenduse juht Laurence Hansen selgitas: „Elektrilise sõiduulatuse suurendamiseks on vaja suuremat akut – see on nõiaring. Tehnoloogia lisamine nõuab rohkem võimsust, mis tähendab ka suuremat akut.”

“Oli näitab, mis võib juhtuda, kui võtame täiesti erineva lähenemisviisi,” lisas Hansen. Sõiduki mass on umbes 1000 kg, mis on kergem kui enamik võrreldavaid kompaktseid maastureid. Tulemusena vajab Oli täiselektriline jõuallikas kuni 400 km sõiduulatuse saavutamiseks vaid 40 kWh akut.

Maksimaalse efektiivsuse suurendamiseks on piiratud tippkiirust 110 km/h-ni, realistlik energiakulu 10 kWh/100 km ja laadimine 20%-lt 80%-le võtab vaid 23 minutit.

Elektroonika vähendamiseks, mis liigselt akut tühjendaks, tuleb kogu vajalik info ja meelelahutus juhi isiklikust nutitelefonist, mis on dokitud kesksesse pistikupessa. Leidlikkust lisavad eemaldatavad kõlarid, mis tähendab, et heli saab nautida igal pool, näiteks riputada need konksude otsa ka sõidukist väljaspool.

Kuigi Citroën Oli ei ole sõiduk, mis kunagi sellisel kujul turule jõuaks, väidab autotootja, et selline elektriauto võiks klientidele maksta 25 000 eurot. Arvestades ka silmatorkavat disaini ja üsna arvestatavat sõiduulatust, oleks tegu tõesti hea pakkumisega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.