Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Eestisse jõudis BMW X3 uus põlvkond ja avalikustati hinnad
Sügisel tootmisse läinud G45 põlvkonna linnamaastur BMW X3 on eelmisega (G01) võrreldes kasvanud, aga on tootja sõnul säästlikum. Lisaks on uue X3 pistikhübriidi elektriline sõiduulatus eelkäijaga võrreldes kolmekordne.
Uue X3 pikkus on 4755 millimeetrit ehk eelkäijast 34 millimeetrit pikem. Mudeli laius on kasvanud 29 millimeetri võrra, ulatudes 1920 millimeetrini. Kõrguse vähenemine 25 mm võrra (nüüd 1660 millimeetrit) ja laiem rööbe (ees on rööbe eelkäijaga võrreldes 16 mm ja taga 45 mm laiem) muudavad X3 silueti varasemaga võrreldes laiemaks ja sportlikumaks. Teljevahe (2865 mm) jäi praktiliselt samaks.
Pakiruumi mahtu saab suurendada 570 liitrilt 1700 liitrini (pistikhübriid X3 30e xDrive puhul on pagasiruumi maht 460–1600 liitrit). Võimsamad mudelid suudavad vedada kuni 2,5-tonnist haagist, soovi korral saab autole tellida elektrilise veokonksu.
Valikus pool- ja pistikhübriid
X3 ostja saab valida nii bensiinimootoriga poolhübriidide kui uusima põlvkonna pistikhübriidi vahel. Eestisse saabunud proovisõiduauto on kerghübriid X3 20i xDrive, mille kaheliitrine R4 bensiinimootor arendab 48 V poolhübriidtehnoloogia toel võimsust 153 kW ehk 208 hobujõudu. Sellest piisab, et kiirendada sõiduk paigalt kiiruseni 100 km/h 7,8 sekundiga, keskmine kütusekulu jääb selle konkreetse mudeli puhul WLTP-tsükli järgi vahemikku 6,9–7,6 l/100 km.
Lisaks poolhübriididele saab ostja soetada X3 30e xDrive pistikhübriidi, mille ajamisüsteem koosneb kaheliitrisest neljasilindrilisest bensiinimootorist ja kaheksakäigulise Steptronic-käigukastiga integreeritud elektrimootorist. Kokku arendavad bensiini- ja elektrimootor võimsust 220 kW ehk 299 hobujõudu, võimaldades 0–100 km/h kiirendada 6,2 sekundiga. Tänu BMW eDrive’i uusima põlvkonna tehnoloogiale ja adaptiivsele rekuperatsioonile on uue pistikhübriidi elektriline sõiduulatus WLTP kohaselt 81–90 kilomeetrit ehk eelmisest mudelist märkimisväärselt enam (27,4 km).
Pistikhübriidi saab 3-faasilisest elektrivõrgust laadida võimsusega 11 kW, nutikaks laadimiseks saab soovi korral kasutada Connected Home Chargingu funktsiooni. WLTP kohaselt on pistikhübriidi kombineeritud kütusekulu 1,1–0,9 liitrit 100 km kohta, tühja akuga sõites jääb kütusekulu vahemikku 7,9–7,2 liitrit 100 km kohta.
Võimsaimaks autoks uues X3-de rivis on samuti kerghübriid M50 xDrive, mille 3-liitrine TwinPower Turbo bensiinimootor arendab elektriajamiga kahasse 293 kW ehk 398 hobujõudu. M50 xDrive kiirendab 0–100 km/h 4,6 sekundiga, keskmine kütusekulu jääb vahemikku 8,3–7,7 liitrit 100 kilomeetri kohta.
Kõik jõuallikad on ühendatud kaheksakäigulise Steptronic käigukastiga, roolil asuvad labad võimaldavad käike vahetada ka käsitsi. Lisaks pakutakse BMW X3 M50 xDrive ja M sportpaketiga mudelitele kiirendamisel abiks olevat funktsiooni Sport Boost. Sportlikumat sõitu soovivad kliendid saavad enda autole tellida M Sport vedrustuse, millega tulevad kaasa nii sportrool kui võimsamad M Sport pidurid (BMW X3 M50 xDrive puhul on need standardvarustuses).
Senisest enam sõiduabilisi ning uus operatsioonisüsteem
X3 standardvarustuse hulka kuuluvad muuhulgas kolme tsooniga automaatne kliimaseade, automaatselt avanev tagaluuk, võtmeta sisenemine, elektriline küljepeeglite kokkuklappimine, signalisatsioon ning BMW Live Cockpit Plus koos pilvepõhise BMW Maps navigatsioonisüsteemiga.
Lisaks on standardvarustuses tervitusanimatsiooniga salongivalgustus, juhtmevaba nutitelefoni laadimine, Bluetooth-liides, neli USB-C pistikupesa ning keskkonsoolis ja pagasiruumis asuvad 12-voldised pistikupesad. Standardvarustuses on ka nutitelefoni integreerimine Apple CarPlay® ja Android Auto™ abil.
Sõiduabilistest on X3 standardvarustuses eesmine kokkupõrkehoiatus, sõidurajalt lahkumise hoiatus ja kiiruspiirangu info kuvamibe ning sõiduraja vahetamise valvurit ja manuaalset kiirusepiirangu abilist sisaldav Driving Assistant. Standardvarustuses olev parkimisassistent sisaldab nii tagurdamisassistenti kui tagurdamiskaamerat.
Valikuliste abisüsteemide hulka kuuluvad roolimisassistent ja sõiduraja hoidja, automaatselt toimetav kiirusepiirangu assistent ning Stop&Go funktsiooniga adaptiivse kiirushoidikuga kaasa tulev sõiduteekonna kestuse arvutaja. Lisavarustusena tellitav täiendatud parkimisabiline Parking Assistant Professional võimaldab autot parkida ka distantsilt nutitelefoni kasutades.
Lisavarustusena tellitav Premium-pakett sisaldab nimmetuge, Harman Kardoni surround-helisüsteemi, Travel & Comforti süsteemi ja adaptiivseid LED-esitulesid. Comfort-paketiga tulevad kaasa tagumiste küljeakende päikesesirmid, ventileeritavad esiistmed ja tagaistmete elektriline soojendus. Soovi korral saab juurde tellida klaasist risttaladeta panoraamkatuse, roolisoojenduse ja sõiduki eelsoojenduse.
X3 30e xDrive’i puhul kuulub varustusse ka elektrilisele kulgemisele kohane helisüsteem BMW IconicSounds Electric. Valikuline BMW Live Cockpit Professional pakub juhile nii esiklaasile projitseeritavat teavet (Head-Up Display) kui ka videokaamera pilti ja navigatsiooniabilise infot näidikupaneelil ühendavat Augmented View’ funktsiooni.
X3-seeria sõidukites kasutatakse uusimat ehk 9. põlvkonna QuickSelect-tehnoloogiaga BMW iDrive operatsioonisüsteemi, mis võimaldab sõiduki funktsioone juhtida nii puudutuste kui häälkäsklustega. Sealhulgas annab QuickSelect otsejuurdepääsu funktsioonidele ilma alammenüüdesse sisenemata. Sõiduki tarkvara saab uuendada distantsilt, BMW ConnectedDrive Upgrade’i abil saavad kliendid teatud funktsioone kuu aega tasuta testida ja seejärel kindlaks perioodiks tellida.
Hind algab 59 300 eurost
Soodsaima uue X3 mudeli ehk poolhübriid 20i xDrive hind algab Eestis 59 300 ning pistikhübriidi 30e xDrive30 hind 67 600 eurost. Võimsaima mudeli ehk X3 M50 xDrive’i hind algab 84 500 eurost.
Esindusse saabunud sinise Arctic Race Blue metallikvärvi ja Espresso Brown pruuni Veganza perforeeritud sisuga X3 20i xDrive on rikkaliku lisavarustusega, sõidukil on muuhulgas dünaamiline veermikukontroll DDC, roolisoojendus, M Sporti pakett (BMW Individual antrasiithall laepolster, Individuali kõrgläikega ShadowLine’i välisdisain ja nahkkattega sportrool), liigendkinnitusega haagisekonks, 20-tollised kahetoonilised kergmetallveljed, nahkkattega armatuurlaud ning innovatsiooni- ja premium-pakett.
Viimastega tulevad kaasa näiteks nii BMW Live Cockpit Professional, sisekaamera, adaptiivsed LED-lähi- ja -kaugtuled, Harman/Kardoni helisüsteem, reisi- ja mugavuspakett ning esiistmete nimmetoe elektriline reguleerimine. Koos lisavarustusega on auto hind 79 360 eurot, hind sisaldab ka registreerimist, salongi nanokaitset ning 24-tunnist autoabi.
Esimese põlvkonna X3 (E83) nägi ilmavalgust 2003. aastal. X3 teise ehk F25 põlvkonna tootmine algas 2010. aastal, 2017. aastal vahetas F25 välja senini tootmises olnud G01 põlvkond, mis 2021. aastal läbis ka värskenduskuuri. 2023. aastal oli eelmise põlvkonna X3 aasta müüduim X-seeria auto, kokku leidis maailmas uue omaniku ligi 350 000 X3 linnamaasturit.
Uut BMW X3 toodetakse BMW USA Spartanburgi ja Lõuna-Aafrika Vabariigi Rosslyni tehastes.