Kas Hiinast on oodata järgmist “Tesla-tapjat”?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Nio.

Peamiselt kuuleme elektriautodest lääne tootjatelt, kui Audi, BMW või mõni muu tootja jälle uue mudeliga lagedale tuleb. Loomulikult suurim elektriautode turg on tegelikult maailmas hoopis Hiina, kust ka järgmist “Tesla-tapjat” oodata võib.

Kes või mis on Hiina tootja Nio?

Hiljuti on kära tekitanud üks paljudest ja mitmetele eestlastele tõenäoliselt tundmatu tegija Nio, kelle juhtkond peab end selgelt Tesla rivaaliks ja sihib peagi oma rivaali ja inspiratsiooni kujutletavalt troonilt tõukamist.

Nio ES8 mudelit sai näha Soomes toimunud üritusel.Foto: Geenius.

Tänavu aasta keskpaigus jõudis müügile ka Nio 7-kohaline elektrimaastur ES8, mida Soomes toimunud Slushil näha võis. ES8 hind algab Hiina turul 60 000 eurost ning maasturiga kaasnevad kõiksugu vidinad, alustades personaalsest abimehest ja lõpetades Tesla Autopilotile sarnaneva Nio Pilot isejuhtiva süsteemiga.

Sõiduulatuseks on sel elektrimaasturil Model Xiga sarnased 500 kilomeetrit, kuigi Hiinas on Nio toodangu hind Tesla Model Xist pea poole odavam.

Elektrimaasturile lisaks on Nio juba 2016. aastal valmis arendanud ja tootnud oma 1341-hobujõulise elektrilise sportauto EP9, mida on 10,5 miljoni eurose hinnasildiga ostnud seni vaid käputäis inimesi.

Kas Tesla peaks siis kartma?

Novembri keskel jõudis meediasse teade Nio plaanist teha elektriautodes akuvahetus reaalsuseks, millest andis märku näiteks Hiinas otse Tesla laadimisjaama kõrvale ehitatud Nio akuvahetuspunkt.

Kaheksateist säärast akupunkti katavad Hiinas üle 2000 kilomeetrise teelõigu ning see peaks olema firma esindajate sõnul alles esimene säärastest plaanitud võrgustikest.

Tesla jaoks on Nio suurim oht eeskätt Hiinas, kuna Tesla tehaste avamise ja sõidukite tootmise ajaks on turul kodumaised tegijad veelgi tugevamalt kanda kinnitanud. Seega ei pruugi 2021. aastal plaanitud Tesla Model 3 müügile jõudmine Tesla jaoks sugugi võitu tähistada.

Arvesse tuleb võtta, et Nio asutati alles 4 aastat tagasi ja börsile sisenes see vaid tänavu septembris, samuti keskendub Nio hetkel peamiselt Hiina turule. Tõsi, ettevõtet saadab seal edu ja praeguseks on endale seatud müüginumbrid juba saavutatud.

Tesla jaoks moodustab Hiina vaid 15% turust, mistõttu tuleb meil reaalse konkurentsi jaoks jääda siiski ootama, et Nio realiseeriks lubaduse tungida ka Euroopa ja USA turule.

Konkurentsi on kahe tootja vahel kindlasti, eriti Hiina turul. Tesla kasuks räägib peagi avatav kohalik tehas, mis lubab seal toodetud autosid hulga soodsamalt müüa. Samas on Nio ja teisedki kohalikud tootjad näidanud võimet toota hiinlastele meelepäraseid sõidukeid ning seda seni kõvasti soodsama hinnaga kui Tesla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.