Lotus Eletre: hiigelsuur linnamaastur on briti sportautotootja jaoks midagi täiesti uut

Fotod: Lotus

“Lihtsusta ja lisa kergust” on Lotuse looja Colin Chapmani filosoofia. Tänapäeva elektrifitseeritud tulevik automaastikul muudab sellise lähenemise raskeks, kui mitte pea võimatuks. Seda demonstreerib ka uusim Lotuse mudel: elektriline sportlik linnamaastur Eletre.

Eletre puhul on väga palju uut ka Lotuse jaoks. Esimene linnamaastur ning esimene nelikveoline ja elektriline masstootmisse jõudev sõiduk. Muidugi on Eletre ka kõige suure ja raskem mudel, mida Lotus eales tootnud on. Auto mõõtmed on sarnased näiteks Lamborghini Urusele, mis Lotuse seniseid autosid arvestades on ikka täielik hiiglane.

Elektriline linnamaastur on täielikult uus toode. Alustades uuest platvormist (Electric Premium Architecture – EPA), mille baasil on tulevikus oodata ka Porsche Taycani rivaalist elektrisedaani ja natukene puristlikumat kompaktset sportautot, mis peaks jäljendama elektrilist Elise’i.

Konstruktsioonis on kasutatud enamasti alumiiniumit ja terast. Kerepaneelid on samuti alumiiniumist ja kõik mustad elemendid, mis kerel näha, on valmistatud süsinikkiust. Kergest süsinikkiust on valmistatud ka katus. Kõik selleks, et säästa võimalikult palju kaalu.

Kahe elektrimootoriga, üks kummagil teljel, saab Lotus Eletre vähemalt 600 hj. Täpsemaid andmeid hetkel ei tea peale selle, et saadaval on kolm erinevat võimsustaset ja võimsaim variant suudab kiirendada seisust “sajani” alla kolme sekundi. Tippkiirus piirdub 260 km/h juures.

Kiirendus on veel eriti muljetavaldav arvestades Lotuse linnamaasturi suurust. Mõõtmetelt on sõiduk 5,1 m pikk, 2,1 m lai ja 1,6 m kõrge. Kuigi Lotus pole Eletre kaalu kinnitanud väidab Evo ajakiri, et see on alla kahe tonni.

Aku on üle 100 kWh mahutausega, mis tagab sõiduulatust umbes 600 km jagu. Maksimaalne laadimiskiirus on 350 kW, mis peaks 400 km sõiduulatuse jagu elektrit laadima vaid 20 minutiga.

Eletre saab ka väga palju muud tipptehnoloogiat. Kõik mudelid saavad adaptiivse kõrgusega õhkvedrustuse ja ka aktiivse aerodünaamika. Keeravad tagurattad, pöördemomendi jaotus (torque vectoring) ja elektriline piiratud libisemisega diferentsiaal tagavad sportliku sõidukogemuse.

Sõidurežiime on Lotuse linnamaasturil valikus viis: Range, Tour, Sport, Off-Road ja individuaalne. Viimase puhul saab juht ise valida vedrustuse jäikust, rooli liikumise tugevust ning gaasipedaali tundlikkust.

Interjöör on võrreldes traditsioonilisemate Lotuste nagu Elise ja Exige puhas luksus. Minimaalsed, digitaalsed näidikud, keskel suur puutetundlik ekraan ja väga palju vaba ruumi, millele aitab kaasa ka suur, klaasist panoraamkatus. Tagumist istmerida saab valida kas kolme või kahe kohaga.

Tipptehnika kasutus jätkub ka sõiduabide näol. Esimese tootmisse jõudnud sõidukina kasutab Eletre LIDARit, mis tajub kolmemõõtmelist ruumi paremini, kui siiani kasutatud radari süsteemid. Muidugi kaasnevad mitmed turvasüsteemid ning adaptiivne püsikiirushoidja ja reahoidmissüsteem. Valikuliselt saab asendada küljepeeglid kaameratega nagu Audi e-tron Sportback linnamaasturil.

Lõpetuseks on Lotus Eletre puhul veel üks esimestest asjadest autotootja jaoks. Nimelt on tegemist esimese Lotusega, mida ei toodeta margi kodulinnas Norfolkis. Linnamaasturit hakatakse tootma Wuhanis, Hiinas ja mudel jõuab turule järgmisel aastal Euroopas ja Hiinas. Hinda pole Lotus hetkel avaldanud.

Teatavasti sai Porsche esimesest linnamaasturist Cayenne’ist suur müügihitt, mis andis uue hoo ka sportautode tootmisele. Lotus loodab kindlasti sama ja plaanid on toota Eletret palju suuremates kogustes, kui seniseid Lotuse sportautosid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.