Linnamaasturid

Mis asi on krossover ja veelgi olulisem – mis võiks olla selle eestikeelne nimi?

Eestlased armastavad linnamaastureid, kuid nelikveoliste masinate kõrvale on tekkinud arvestatav konkurent ökonoomsemate sõidukite näol, mida parema nime puudumisel nimetatakse krossoveriteks või siis ka tähisega CUV.

Elke Mustakivi uute autode müügiosakonna juhataja Konstantin Semjonovi sõnul tuleneb lühend CUV inglise keelsest väljendist Crossover Utility Vehicle, mis tähendab mitmefunktsionaalset sõidukit. Kuigi krossoverid on küllaltki sarnased linnamaasturitele, on neil kahel terminil siiski omad nüansid ja eripärad.

„Kui linnamaasturi algne kontseptsioon ühendas endas nelikveolise maasturi ja sõiduauto omadused, siis krossover hägustab piiri nende kahe sõidukitüübi vahel. Lihtsalt selgitades on linnamaastur kõrgem, tihti nurgelisema joonega ning on üldiselt disainitud rohkem maasturiks. Krossoveri puhul on kasutusele võetud linnamaasturi kõrgem kliirens ja istumisasend, kuid alles on jäetud sõiduauto parimad omadused,“ selgitas Semjonov.

Ta lisas, et kui linnamaastureid ostetakse pigem nelikveolistena ning erandina ka esisillaveoga, siis krossoverite puhul on seis täpselt vastupidi – enamjaolt on need esisillaveoga, kuid teatud mudeleid on võimalik saada ka nelikveolistena.

Piirid on hägused

„Eestlased armastavad linnamaastureid, sest käime maakodudes ja veame lapsi, mistõttu on oluline ka sõiduki turvalisus. Samas on selge, et mida suurem ning raskem on sõiduk, seda rohkem tarbib see ka kütust. Üha kallinevate kütusehindade valguses on näha, et linnamaasturite asemel tellitakse just rohkem madalama kütusetarbimisega krossovereid, mis ei tee turvalisuse kohapealt järeleandmisi,“ tõi Semjonov välja.

Näiteks toob ta Toyota Yaris Cross Hybrid’i, mis on Toyota Yarise kõrgem ja ruumikam versioon. Võrreldes tavalise Yarisega on mudeli krossover versioon 23,2 cm pikem, 2 cm laiem ning 2,5 cm kõrgema kliirensiga. Seega on sõidukil linnamaasturiga samaväärne turvalisus ja nähtavus, kuid mõnevõrra väiksem mass ning madalam raskuskese, mis tagab parema juhitavuse. Ta lisas, et ka Toyota RAV4 on teoreetiliselt krossover, kuigi seda liigitatakse enamjaolt linnamaasturi alla, sest definitsiooni piirid on hägused.

Kuna see sõidukiliik ilmselt lähiajal kuhugi ei kao, siis milline võiks olla hea vaste sõnale krossover, arvestades, et linnamaastur ja linnadžiip on juba olemas?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.