Linnamaasturid

Mis vahe on AWD ja 4WD nelikveol?

Enamike jaoks piisab faktist, et auto on nelikveoline. Mis tehniliselt toimub, ei ole huvitav ega ka oluline. Engineering Explained nimeline YouTube kanal teeb aga väga lihtsalt selgeks, mis vahe on AWD (all wheel drive) ja 4WD (4 wheel drive) süsteemidel.

Nagu videos ka korduvalt rõhutatakse, siis tihti kasutatakse neid tähiseid ka turundussõnumites erinevalt ning erinevatel autotootjatel võib olla peeneid tehnilisi nüansse, mis seda jaotust hägustavad. Näiteks videos kasutatud uue BMW M5 4WD lahendus.

Kõige lihtsam üldistus on aga see:

AWD: auto ise jagab jõudu keskel asuva differentsiaali abil esi- ja tagasillavahel pidevalt ja juht ei pea (ja enamjaolt ka ei saa) selles osas midagi tegema. Parem lahendus juhitavuse parandamiseks pigem kurvides ja kiiremal sõidul.

4WD: jõud liigub esi- ja tagasilda erinevate ülekannetega. Vedu saab ise lülitada nelikveo ja tagaveo vahel ning sobib rohkem maastikusõiduks, kuna võimaldab esi- ja tagateljel veel omakorda rataste vahel jõudu jaotada, kui näiteks ühe ratta pidamine kaob. Samuti saab 4WD puhul kasutada aeglustit.

Täpsemad ning võrldemisi lihtsalt mõistetavad selgitused leiab videost:

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.