Neli autot, mis olid linnamaasturid ja krossoverid ammu enne seda, kui sellised sõnad välja mõeldi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Klassikalisest sõiduautost kõrgemat kliirensit ja isteasendit pakkuvatel neljarattalistel on põhjusega kaasaja mekk man. Ometigi tunneb autonduse kirev ajalugu tervet pinu aastakümnete taguseid mudeleid, mida võiks tänapäevases mõistes SUV-ks, linnamaasturiks või krossoveriks liigitada. Ja muide: mõnda säärast pakuti üksnes ühe silla veoga, nagu moodsaid krossovereid praegu.

Tuletame meelde ja tutvustame nelja mudelit neljast eri riigist, mis olid justnagu oma ajast ees.

Matra Rancho

Matra nimi ei ütle enamikule eestlastest usutavasti midagi. Sellest on neetult kahju, sest too nüüdseks hulk aastaid tagasi hingusele läinud autotootja oli prantsusliku ekstsentrilisuse suurepärane esindaja. Rääkimata Matra kuulsusrikkast ajaloost, kust ei puudu muu hulgas Vormel 1 meeskondlik ja sõitjate tiitel. Ning Juri Gagarinile kingitud… Ah, see on juba teine jutt.

Igatahes, 1977. aastal tuli müügile Matra ja teise minevikku jäänud Prantsuse autotootja Simca koostöös loodud mudel Rancho – maasturliku välimuse, ent üksnes esirattaveoga kolmeukseline “vaba aja veetmise auto”. See oli teisel pool La Manche’i väina asujate omamoodi reaktsioon sama kümnendi algul esimese Range Roveriga alguse saanud maasturite eduloole.

Aasta hiljem lõpetas Simca emafirma, Chrysleri Euroopa haru tegevuse ning loovutas oma varad PSA-le (loe: Peugeot’ ja Citroëni grupile). Matra-Simca Ranchost sai Talbot Matra Rancho (jah, veel ühe kaduvikku jäänud Prantsuse firma nimi käis läbi), mida toodeti kuni 1984. aasta lõpuni.

Rancho oli päris popp auto. Kokku valmistati selliseid pisut alla 58 000.

GAZ-M72

Saage tuttavaks: maailma esimene nelikveo ja kandevkerega auto. Nõukogude Liidust!

GAZ-M72 oli GAZ-M20 ehk Pobeda baasil valmistatud nelikveoline maastikuvariant, mida toodeti Gorki autotehases aastatel 1955–1958 alla 5000 eksemplari.

Kere on sel 14 kohast täiendavalt tugevdatud, käigukast aeglustiga ning esisild ja lehtvedrud pärinevad džiibilt GAZ-69. Tagasild on nelja vedava rattaga “pobil” aga unikaalne, mis on tähelepanuväärne, sest N. Liidu autotööstus oli tugevalt unifitseeritud. Vot tebe ras!

AMC Eagle

Kõrgendatud universaalkerega nelikveolisi autosid on mitmeid, näiteks Subaru Outback ja allroad-Audid, aga ka eelmisel aastal müügile jõudnud Mercedese E-klassi All-Terrain versioon. Mõni kõrgemaks aetud sedaan meenub samuti, nagu Volvo S60 Cross Country või Moskvich 410. Aga kõrgendatud ja nelja ratta veoga kupee?

Võibolla ma unustan midagi ära, aga praegu oskan nimetada ainult ühe sellise: AMC Eagle SX/4.

Õigupoolest oli American Motor Corporationil valikus lausa neli (!) erinevat kaheukselist Eagle’it. Lisaks eespool nimetatud kupeele oli kaks ust ka sedaan- ja luukpärakerega variandil (viimasel puudus tagaluuk kui selline, avada sai üksnes klaasi) ning kabrioletil (sic!). Ja universaal-Eagle oli veel kah. Royal flush!

Aastatel 1979–1987 toodetud “maailma esimesed krossoverid”, nagu neid tagantjärgi targana kutsuma on hakatud, sündisid tänu sellele, et AMC-le kuulus teiste seas Jeep. Just AMC Jeepi tollane peainsener, tänaseni elavate kirjas olev legendaarne britt Roy Lunn oli see, kes nägi, et sellistel sõiduauto ja maasturi parimaid omadusi ühildada püüdvatel neljarattalistel võiks tulevikku olla.

Eagle’id rajanesid AMC argistel mudelitel Concord ja Spirit, nelikvedu laenati mõistagi Jeepilt. Kaheksa aasta jooksul valmistati jämedalt 200 000 AMC Eagle’it. Lõpp saabus ühes AMC hingusele minekuga.

Tänapäeval on Eagle’itel märkimisväärne fänkond. Mitte et see üllatav oleks…

Volkswagen Golf Country

Kas mäletate veel? Omal ajal liikus Eestis suhteliselt palju Volkswagen Golf Countrysid. Eriti kui arvestada nende võrdlemisi tillukest toodanguarvu – 7735 autot.

Praeguseks on nood teise põlvkonna viieukselise Golfi baasil valmistatud nelikveo ja 21-sentimeetrise kliirensiga autod samavõrd eilne päev kui sõna “kängururaud”. Golf Countryl oli selline asi kohe tehasest tulles olemas, nagu ka kolmnurkne külje peale ära keeratav tagaraud, mille küljes rippus tagavararatas.

Muide, “kantrisid” toodeti koos Steyr-Daimler-Puchi tehasega Austrias. Praegu Magna Steyri nime kandvas ettevõttes valmistatakse ikoonilist Mercedes-Benz G-klassi seniajani.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.