Neli linnamaasturit, mida sa ei pruugi teada või mäletada, aga meie arvates võiksid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ajal, mil kõiksuguseid linnamaastureid tuleb justkui konfetikahurist, on nende osas järje kaotamine üha lihtsam.

Nii võib radari alt läbi lennata ka mõni selline linnamaastur, mis võib-olla vääriks märkamist.

Autogeenius noppis välja neli sellist mudelit, mille nime leidmine Eestis müüdavate autode nimistust pani mõttes ütlema “ahjaa” või lausa “ohoo”.

Cadillac XT5: hinnalisena mõjuv eksootika

Kõik oskavad nimetada Cadillac Escalade’i, aga selle väiksema venna XT5 mudelinime ütlevad ära üksnes asjatundjad.

Muide, hästituntud Escalade ongi Cadillaci praeguses paletis ainus, mille nimi pole numbri- ja/või tähepuru. Aga kas teil on meeles, mis auto on näiteks Cadillac CT6?

Küll aga tunneb isegi autokauge inimene sageli ära Cadillaci embleemi ja disainikeele. Euroopas eksootiline mark mõjub siinmail erilise ja hinnalisena (küsige, kust ma seda tean). Mõnele piisab ainuüksi sellest, et XT5 Saksa rivaalidele eelistada.

Ameerikalikkust õhkub Cadillac XT5-st omajagu. Ajakirjanduses kirjutatu põhjal on selle istmed suured ja pehmed, mugavusvarustust palju või väga palju ning roolitunnetus Audi-BMW-Mercedesega võrreldes tagasihoidlikum.

Oma kodumaa kommetele truuks jäämisest kõneleb ka mootorivalik, õieti küll selle puudumine. On 3,6-liitrine vabalthingav V6 bensiinimootor, mis on paaritatud kaheksakäigulise automaatkäigukastiga. Võta või jäta.

Kütusekulu on aga väidetavasti palju vähem hull, kui võib karta. Linnasõidu reaalne kulu jäävat 11 liitri kanti saja kilomeetri kohta. Selles on kahtlemata oma roll silindrite deaktiveerimise süsteemil, mis lülitab rahulikul sõidul kuuest silindrist kaks välja.

Cadillac XT5 hinnad algavad 49 990 eurost ning tipnevad 69 990 euroga.

SsangYong Korando: soodne vedaja

Pärast kümmekonna-aastast pausi viimased paar aastat Eestis taas esindatud olnud automark SsangYong on meite mail statisti rollis. Kolmest Maarjamaal pakutavast mudelist – kõik (linna)maasturid – see keskmine ehk Korando näikse aga jäävat veel ka oma suurema ja väiksema venna varju. Müüginumbrite poolest eeldatavasti mitte, küll aga tähelepanu mõttes.

Kompaktne linnadžiip Tivoli on meeldejäävalt koomilise nime ning ilmeka välimusega. Pealegi on see Korandost uuem mudel. Täismaasturit Rexton teatakse aga juba pikka aega ning pealegi jõuab kohe-varsti müügile selle järgmise põlvkonna mudel.

Ent kui uurima hakata, siis tundub Korando tegelikult üsna võimekas. Jõuline 2,2-liitrine diiselmootor, lukustatav nelikvedu, 486-liitrine pakiruum, haagise veovõime kuni kaks tonni, viieaastane läbisõidupiiranguta garantii, hind alates 19 990 eurost – kõlab kohe päris hästi!

Liiga hoogu ei maksa muidugi minna. Korando on praeguseks mitu aastat vana mudel ning internetis leiduvate arvustuste (väga palju neid muidugi ei ole) põhjal jätab see kohati veelgi vanema mulje. Sellise hinnaga väärib see aga vähemasti peast läbi laskmist küll.

Suzuki Jimny: Meri-aegne relikt

Olgu, Jimny’t võib pidada linnamaasturiks üksnes suurte mööndustega. Kuid fakt, et toda “katusega ATV-d” toodetakse 1998. aastast siiamaani, on liiga äge, et end sellest segada lasta.

Mõistate, üks auto on pisemate muudatustega 19 aastat koosteliinil püsinud. See jõudis müügile ajal, mil Lennart Meri oli president ja Mart Siimann peaminister. Aastal 2017 müüakse uut autot, mille rooli asendit ei saa muuta.

Tõsi, stabiilsuskontroll on olemas. Ilma selleta ei võiks Jimnyt tänapäeval Euroopa Liidus müüa. Aga mistahes moodsatest lisadest, nagu automaatne pidurdamine või sõidurea hoidmise abisüsteem, ei tohi isegi und näha. Lisavarustusena pakutakse valuvelgi, metallikvärvi ja neljakäigulist automaatkasti.

Ent loomulikult ei tööta Suzukis poolemeelsed. Jimny jätkuval tootmisel on veenev põhjus. Suzuki Jimnyl on alati olnud üks argument: ülivõrretega kirjeldatavad maastikuomadused. Selles osas ei ole vähimatki muutunud ja ei muutu kah. Lühikese teljevahe ja lukustatava nelikveoga raamile ehitatud maasturikene on mägede kuningas.

Jimnyt võiks võrrelda Nivaga, mida on toodetud juba 1977. aastast. Eks see fakt anna aimu Jimny võimalikust elueast.

Kusjuures see ei ole just odav auto. 15 999 eurot on sama palju kui maksab esirattaveoline Suzuki Vitara, mis on võrreldamatult mugavam, turvalisem, kiirem…

Volvo S60 Cross Country: sedaan-linnamaastur

Vastake kolme sekundi jooksul: kui mitu linnamaasturit Volvo mudelivalikus on?

Mõnevõrra tinglikult võib selliseid kokku lugeda lausa kuus.

Neist kaks on muidugi teada-tuntud XC90 ja XC60. Aga lisaks neile on veel neli erinevat Cross Country seeria mudelit ehk mõnel nii-öelda tavakõrgel Volvol rajanevat kõrgema kliirensi ning mustast plastist rattakoopaservadega versiooni.

Sellised on V90 Cross Country, V60 Cross Country, V40 Cross Country ja – last but not least – S60 Cross Country. Palun väga: turu ainus sedaan-linnamaastur.

Ühest küljest on sel hea põhjus, miks harilikust sõiduautost maastikusuutlikumad neljarattalised on lõviosas universaalkerega. Võime sõita sinna, kuhu iga autoga ei pääse, on ju seotud praktilisusega, nagu ka universaali keretüüp. Automaailma mitmekesisuse mõttes on S60 Cross Country suguse auto olemasolu aga aplausi väärt.

Lõppude lõpuks saab ju suusad vajaduse korral boksi panna. Ning skandinaavialikku cool’i õhkub S60 Cross Countryst nii, et hambad hakkavad plagisema.

Esiveolise S60 Cross Country hinnad stardivad 35 290 eurost. Nelikveolise versiooni eest tuleb välja käia vähemalt 42 690 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.