Nelikvedu pole linnamaasturil vaja, piisab tarkadest esiratastest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Selline on Peugeot väide, mida nad seltskonnal autoajakirjanikel Raplamaal lumises-mudases karjääris  veel enne talve lõppu testida palusid.

Mida teha, kui sul on väga korralik ja kiidetud linnamaasturite rivi, disain on hea, mootorite valik ja varustus rikkalik, aga puudub nelikveo võimalus?

Ostjatega on see probleem, et enamikel pole nelikvedu kunagi vaja, väga paljud ostavadki lõpuks esiveolise, aga nad tahavad, et oleks võimalik VALIDA.

Nupp, mis teeb maagiat

Seetõttu töötaski Peugeot välja Grip Control nimelise veojõu skeemi, mis suurendab esiveolise võimekust maastikul. Sarnast võimalust pakutakse muidugi ka grupi teistes autodes, näiteks uues Citroen C5 Aircrossis.

Pöördnupp, mis võib päästa päeva

Põhimõte on lihtne – vastavalt valitud seadele, juhib elektroonika esirataste käitumist. Näiteks porirežiimis laseb ta kordamööda ratastel “tühja visata”, et rehvimustrist pori välja lendaks.

  • Lumerežiim kohandab esirataste veojõudu vastavalt hetke haardetingimustele. Kui kiirus tõuseb 50 km/h, lülitub süsteem standardrežiimile.
  • Maastikusõidu režiim võimaldab hõlpsat sõitu libedatel pindadel (muda, niiske rohi jne). See laseb sõidukil liikuda rasketes teeoludes, kandes maksimaalse pöördemomendi rattale, millel on rohkem haardumist. Režiim sobib eriti hästi roopassesõidetud teedele ja on aktiivne kuni kiiruseni 80 km/h.
  • Liivarežiim tagab kahe ratta samaaegse veojõu, mis võimaldab sõita pehmel pinnasel ja vähendab liiva kinni jäämise ohtu. Režiim töötab kuni kiiruseni 120 km/h, seejärel aktiveerub standardrežiim.
  • ESP Off režiim annab juhile võimaluse veojõukontroll ja stabiilsuskontroll täielikult välja lülitada ja kuni kiiruseni 50 km/h ratastele kanduvat veojõudu ise juhtida.

Kas toimib siis?

Esimene asi, mis eristab maasturit tavalisest autost, on põhja kõrgus maast. Ükskõik, kui peen nelikvedu autol on – kui ta istub põhja peal kinni, siis teha pole midagi.

Põhjakõrgus on Peugeot suurim trump maastikul

Peugeot 5008 linnamaasturil on põhja kõrgus lausa 23,6 sentimeetrit, 3008’l on see number 21,9 sentimeetrit. Võrdluseks – maanteeasendis Toyota Land Cruiseril on “kõigest” 21,5 sentimeetrit. Seega selles osas on Peugeot puhul tegemist korraliku tulemusega.

Testipäeval ei olnud kõrval kahjuks ühtegi  nelikveolist, et päriselt võrrelda, kumb on parem. Seda, et ka esiveoline on võimekas, suudeti tõestada küll.

Inimloomuse vastu ei saa

Parim näide oli üks mägi, mille kohta instruktorid ütlesid, et sõitke nii kõrgele kui saate ja siis proovige nõlvalt laskumise abi funktsiooni. Täitsa üles see auto nagunii ei lähe, liiga järsk ja liiga libe.

Läheb-läheb! Vaja vaid väljakutse esitada.

Kui sa ütled kambale autoajakirjanikele, et mingi asi “nagunii ei õnnestu”, siis võid kindel olla, et nad proovivad senikaua, kuni mõni auto on kummuli keeratud või asi õnnestub.

Sel korral läks kõik hästi – mitmegi juhi roolis vedasid esiveolised linnamaasturid end mäetippu välja.

Samuti läksid need üles väiksematest küngastest, kus sügavad roopad ja hommikul veel lumivalge karjäär oli lõunaks küntud mõnusaks sopaauguks.

Päeva lõpuks võis veel kohalikul lumerajal (peagi mudarada) kiiremaid ringe teha.

Enesekindluse nupp

Grip Control lahendus ei tee esiveolist nelikveolise vääriliseks, aga teeb oma tööd siiski hämmastavalt hästi. Sellisele maastikule mina kindlasti poleks ühe kaherattaveolisega roninud, aga näed, läksin ja tulin tagasi ka.

Peugeot’l on nüüd uskmatute jaoks üks argument juures – su linnamaastur ei pea olema nelikveoline, aga me paneme sulle siia ühe pöördnupu, mis sind raskel hetkel kõvasti aitab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.