Linnamaasturid

Oksjonile tuleb üks väga haruldane ja ootamatu saamislooga maastur

Porsche 959 Dakar Goodwoodi kiirusfestivalil. Foto: PSParrot, Flickr

Porsche 959 oli omal ajal sportautode maailmas ülim saavutus, mis müüki jõudmise hetkel oli maailma kiireim tänavalegaalne seeriaauto tippkiirusega 317 km/h.

Auto ehitamine käis aga ootamatut rada pidi. Eesmärk oli tehnoloogiliselt oma sportautosid edasi arendada ja tehnoloogiaid testida. Selleks otsustati aga, mitte teha seda kinnistel ringradadel, vaid osaleda ralli maailmameistrivõistlustel B-grupi arvestuses, kõigepealt tehase nö. eksperimentaalautode arvestuses ja hiljem juba päris ametliku võistlusautona. Selleks pidi aga tootma vähemalt 200 eksemplari sama ralliauto tänavasõidu versiooni.

Porschele omaselt ei tehtud asja ülejala, vaid ehitatigi valmis tehnoloogiliselt niivõrd kõrgel tasemel auto, et tõusti sellega ka superautode absoluutsesse tippu.

Kuna B-grupp oli 1986. aastaks, kui Porsche oma tänavaauto valmis sai, muutunud liiga hullumeelseks ning letaalseid õnnetusi juhtus sageli, lõpetati see ära ning asendati A-grupiga, kus homologeerimiseks oli vaja juba 5000 tänavalegaalset autot.

Auto on, võistlust pole

See tähendas, et Porschel oli nüüd võidusõidu auto, millega rasketes oludes kiiresti liikuda, aga polnud enam võistlust. Mida teha? Minna ja võita ära Pariis-Dakari ralli.

Seadistatav vedrustus, nelikvedu ja kogu tänavaauto ja rallisõiduki tehnoloogia pandi kõrbesõidukisse ning toodeti selliseid maastureid kõigest kuus eksemplari. Mootoriks oli sportauto topeltturboga mootori asemel vabalthingav 3,2-liitrine 911 Carreralt.

Auto (mitte küll Dakari võitja) läheb RM Sotheby’s oksjonile 27. oktoobril ning eeldatav hind võiks jääda 2,5-3 miljoni euro juurde.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.