Linnamaasturid

Tarmo Tähepõld: XM on BMW viimase aja suurim ämber ja mitte üldse välimuse pärast

“Ole selline nagu sa oled, ära lase teiste arvamusel ennast mõjutada!” Motiveeriv hüüdlause umbes igast noortefilmist, kus keegi teistsugune üritab end raamidesse suruda ja lõpuks leiab, et polegi vaja. Tore ja noortele kindlasti vajalik sõnum.

Keegi BMW’s on end liiga kauaks nende filmide lainele unustanud. Algas see 7. seeria iluvõrega, jätkus 4. seeria neerudega ja nüüd tähistab BMW oma M osakonna 50. juubelit sellise monstrumiga. Aga mitte disainist ei tahtnud ma rääkida. Või noh, tahtsin, aga mida siin uut öeldagi. Neerude asemel on ees lihtsalt hiiglaslikud ninaaugud ja ülejäänud auto on lihtsalt kivist välja tahutud.

Selle auto suurim viga on aga hoopis üks teine asi. Las ma tsiteerin BMW kodulehel välja toodud jätkusuutlikuse põhimõtteid, mis on avaldatud 14. mail 2021:

“BMW liigub selles suunas, et olla täielikult jätkusuutlik ning fookus on ennekõike ressursside säästmisel. Ettevõtte strateegiasse kuulub CO2 emissioonide vähendamine, taaskasutus, vesinikutehnoloogia arendamine ja isegi maapähklite istutamine.”

Ja veel, BMW juhatuse esimees Oliver Zipse tsitaat on samuti firma lehel suurelt välja toodud: “Ma usun väga tugevalt, et kliimamuutuste vastu võitlemine ja see, kuidas me oma ressursse kasutame, otsustab meie ühiskonna ja sellega ka BMW grupi tuleviku. Seetõttu me võtamegi vastutuse ja võtame need teemad oma strateegiliste otsuste aluseks. Ja see puudutab kõiki meie osakondi.”

Kõikide nende suurte sõnade taustal ehitab M osakond oma juubeliautoks hiiglasliku maasturi. 750-hobujõudu, 1000 Nm pöördemomenti ja vana hea 4,4-liitrine V-8. Oma rohelise maailmavaate rõhutamiseks on auto pistikhübriid, mis lubab umbes 80 km liikuda puhtalt elektri jõul. Vabandust, herr Zipse, aga kus kohas siin vastutus võeti? Järjekordne vähemalt 2,5 tonni kaaluv mölakas ja veel M osakonna alt? Küünilisemat asja on raske välja mõelda.

Miks teisi kliente ei kuulata?

Intervjuus Autocarile ütles M osakonna juht, et auto on sündinud klientide tagasisidet arvesse võttes, et neile meeldivad küll M mudelid, aga tahaks rohkem luksust. Päriselt? Või mõtles turundusosakond need kliendid välja.

Muuseas, on ka väga palju kliente, kes leiavad, et BMW M mudelid ja üldse sportlikud autod võiks teha kannapöörde ja minna tagasi võimalikult väikesteks ja kergeteks. Miks mitte neid kliente kuulata? Eriti kui me räägime 50. juubeli mudelist! See klientide soovi põhjendus on niivõrd küüniline, et XM muudab üksi kogu BMW rohejutu mõttetuks.

M osakond võiks maailmavaateliselt juhtida hoopis seda võitlust, et entusiastidele jääks alles sportlikud autod. Võimalikult väikse heitmega, kiired, sõidurõõmu pakkuvad ja võimekad. Panna kogu oma arendusvõimekus sinna, et igale äärmuslikule rohehullule tõestada, et on võimalik küll. Selle asemel ehitati XM.

Loomulikult ei mõjuta see mõnisada või tuhat või isegi mõnikümmend tuhat XM’i meie kliimat kummalegi poole. Aga see mõjutab maailmavaateid ja autotööstuse suundi. Keegi peab esimesena sellest suurusehullustusest lahti ütlema. Jah, ülikergeid autosid on tänapäeval raske teha, sest on karmid turvanõuded ja mingi kogus elektrit on ka vältimatu. Aga iga järgmine auto ei pea olema suur ja veel suurem maastur või siis XM’i laadne megamonstrum. BMW’l polnud julgust seda esimest sammu teha. Piinlik, BMW, väga piinlik.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.