X5 M ja X6 M Competition arendavad väikse hübriidajami toel 625 hobujõudu

Veebruaris ilmavalgust näinud BMW X5 ja X6 luksusmaasturite valikusse lisandusid ka 625-hobujõulised supermaasturid X5 M ja X6 M Competition.

Kahe turboga 4,4-liitrine V-8-mootor töötab koos uude, kaheksakäigulisse M Steptronicu käigukasti integreeritud 48 V elektrimootoriga, andes juurde kuni 12 täiendavat hobujõudu ja kuni 200 Nm pöördemomenti, toimides samal ajal ka käivitusmootorina. Mootoriruumis asuv 48 V aku ammutab energiat auto aeglustumisel adaptiivse rekuperatsioonitehnoloogia kaudu.

Uuel V-8-mootoril on varasemaga võrreldes täiustatud nii turbolaadurite tööd, õhuvõttu kui õlitussüsteemi. Maksimaalse pöördemomendi 750 Nm saavutab jõuallikas vahemikus 1800–5800 p/min ning maksimaalse võimsuse 460 kW (625 hj) 6000 pöörde juures minutis. Mootori häält summutab ja kujundab elektrooniliselt juhitavate klappidega M Sporti väljalaskesüsteem, mis töötab koos uute ja senisest tõhusamate katalüsaatoritega.

X5 M ja X6 M Competition saavutavad paigalstardist kiiruse 100 km/h 3,9 sekundiga. Tippkiirus on elektrooniliselt piiratud 250 kilomeetrile tunnis, paketi M Driver puhul sekkub elektrooniline piirik kiirusel 290 km/h. X5 M keskmine kütusekulu jääb WLTP-tsükli järgi vahemikku 12,9–13,1 liitrit sajale kilomeetrile ning X6 M puhul vahemikku 12,7–12,9 l / 100 km.

Drivelogicu tarkvaraga juhitav kaheksakäiguline käigukast M Steptronic võimaldab nii automaatses kui ka manuaalses režiimis sõites valida käiguvahetuse kolme seadistusprofiili vahel.

Sõidukite jõulisest esiosast leiab uued adaptiivse juhtimisega maatriks-LED-esituled ja BMW Selective Beami mittepimestavad kaugtuled. Uued esituled on kujult eelmise mudeli omadega võrreldes 35 millimeetrit kitsamad, soovi korral saab autole paigaldada ka M Shadowline’i tuled. BMW neeruvõre on üleni musta värvi, neeruvõre ja alumised õhuvõtuavad moodustavad koos visuaalse X-kuju.

Saab ka driftida, aga turvalises keskkonnas

BMW X6 Competitionile pakutakse soovi korral süsinikplastist peeglikatteid ja tagaspoilerit, mõlema mudeli taga- ja pidurituledes kasutatakse x-kujulisi kiudoptilisi valguselemente.

M xDrive nelikveosüsteem töötab koos tagasillas asuva diferentsiaaliga Active M, mis võimaldab juhil valida nii vaikimisi töötava 4WD kui 4WD Sport režiimi vahel. Viimane suunab enamiku veojõust tagasillale ja on mõeldud sõidukiga turvalises keskkonnas driftimiseks.

Standardvarustusse kuuluval adaptiivsel ja kurvides kere kaldumist kompenseerival M Professional vedrustusel on elektrooniliselt juhitavad amortisaatorid, auto juhtimise teeb teravamaks kiirustundlik roolisüsteem M Servotronic.

Standardvarustusse kuuluvad esiteljel 21-tollised ning tagateljel 22-tollised M-kergvaluveljed. Soovi korral on saadaval samade mõõtmetega sepistatud M-kergvaluveljed.

Interjöörist leiab muuhulgas laia Fineline Blacki peenpuidust viimistlusriba ning nahkkattega M-rooli koos uute süsinikplastist käiguvahetuslabadega. Standardvarustusena tulevad muuhulgas kaasa M multifunktsionaalsed istmed, Merino täisnahast viimistlus ja Harman Kardoni helisüsteem. Sky Lounge’i panoraamklaasist katuseluuk, Bowers & Wilkinsi helisüsteem ja uus Travel & Comfort System on saadaval lisavarustusena.

Autos on BMW uusim ehk kaheksanda põlvkonna operatsioonisüsteem, juhile kuvatakse infot 12,3-tolliselt infoekraanilt ja sama kumera klaaspinna all paiknevalt 14,9-tolliselt ekraanilt. Nutitelefoni saab autoga siduda Apple Car Play või Android Auto abil, samuti saab sõidukit siduda rakendusega BMW ID ning luua ja jagada 5G-ühendust virtuaalse SIM-kaardi ehk Personal eSIM abil.

M-mudelitele omane seadistusnupp võimaldab seadistada nii mootori, veermiku, rooli, pidurisüsteemi kui M xDrive’i tööd – pärast keskkonsoolil asuva nupu vajutamist saavad juhid valida maanteele (Road), sportlikuks sõiduks (Sport) ja ringrajale (Track) mõeldud seadete vahel.

Automatiseeritud sõidu- ja parkimissüsteemide valikusse kuulub täiustatud laupkokkupõrke hoiatussüsteem, mis muuhulgas vähendab kokkupõrkeohtu jalgratturite, jalakäijate ja (manöövrit sooritades) ka vastassuunavööndis liiklejatega. Samuti kuuluvad juhiabiseadmete nimekirja nii kiiruspiirangu abisüsteem, sõidurajahoidik, aktiivne navigeerimisabi, valgusfoorituvasti (sõltuvalt turust), hädapidurdus kui ka sõiduraja vahetamise abiline.

Peale tagurduskaamera ja tagurdusabi suudab auto standardvarustusse kuuluv parkimisabi nüüd jälgida ümbrust ka parkimiskohalt väljasõidul ning abistada haagisega manööverdamisel. Lisavarustusena tellitav Parking Assistant Professional võimaldab autot kuni 200 meetri kauguselt My BMW rakenduse abil nii parkida kui ka parkimiskohalt lahkuda.

BMW Live Cockpit Plusi pilvepõhise kaardiga navigatsioonisüsteem on osa baasvarustusest, lisavarustusena juurde tellitav BMW Digital Key Plus võimaldab klientidel sõidukit lukustada ultralairiba (UWB) raadiosignaali kasutava Androidi või iOSiga seadme abil.

BMW X5 M ja X6 M Competition jõuavad Eesti turule tõenäoliselt selle aasta sügisel, X5 M Competitioni hind algab 158 980 eurost ja X6 M Competition maksab vähemalt 161 880 eurot.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.